W 2023 roku coraz trudniej znaleźć firmę z sektora przemysłu, która w codziennej pracy nie korzysta z różnego rodzaju oprogramowania. Systemy księgowe, handlowe, marketingowe mają jedno główne zadanie – usprawnienie procesów, które przełoży się na oszczędność czasu i zmniejszenie kosztów.
A jednak – nadal istnieje wiele firm produkcyjnych i handlowych, które nie korzystają z zalet, jakie przynosi odpowiednie oprogramowanie.
Tym, co charakteryzuje firmy przemysłowe, produkcyjne i handlowe, jest skomplikowanie procesów i gęste połączenia między pracą różnych działów. W tej sytuacji, kiedy pojawiają się pierwsze problemy w codziennej pracy firmy, często bardzo trudno jest zidentyfikować ich jedno konkretne źródło.
Czasami sprawa jest prosta. Firma dysponuje odpowiednią wiedzą i zasobami, żeby dotrzeć do sedna problemu i rozpocząć prace naprawcze. Zleca wdrożenie konkretnego systemu (np. programu magazynowego), ponieważ jest przekonana, że to naprawi sytuację.
Zazwyczaj jednak temat jest bardziej skomplikowany. Firmy nie posiadają ani czasu, ani ludzi, którzy mogliby dokładnie przyjrzeć się procesom, przeanalizować je, wyciągnąć odpowiednie wnioski i przygotować strategię działania.
Dlatego kiedy zaczynają pojawiać się oznaki niewłaściwego działania firmy, najważniejszy jest pierwszy krok, czyli analiza sytuacji. Bez niej wdrażanie jakichkolwiek rozwiązań to ryzyko utraty czasu i pieniędzy, przy jednoczesnym braku pewności, że problem zostanie rozwiązany. Jeśli masz zasoby i kwalifikacje, możesz podjąć się jej sam. Możesz również zatrudnić zewnętrznego specjalistę.
Wynik takiej analizy ma wpływ na dalsze prace. Co się sprawdzi w konkretnej sytuacji? Czy potrzebne będzie poukładanie procesów od nowa? A może stworzenie nowych? Czy sytuację rozwiąże wdrożenie w firmie odpowiedniego systemu IT? W jakim czasie inwestycja się zwróci?
Dopiero na podstawie wniosków można przejść do kolejnych kroków – wyboru lub zaprojektowania odpowiednich narzędzi.
Przy wyborze oprogramowania dla swojej firmy masz do wyboru dwa rodzaje systemów – rozwiązanie pudełkowe (czyli gotowe systemy do szybszego wdrożenia) lub oprogramowanie na zamówienie.
Systemy pudełkowe są zazwyczaj tańsze i szybsze do wdrożenia, ale zdecydowanie mniej elastyczne i dopasowane do potrzeb firmy, niż oprogramowanie tworzone na indywidualne zamówienie. Są dobrym rozwiązaniem, kiedy zależy ci na usprawnieniu procesów, które nie są kluczowe dla działania twojej firmy.
Oprogramowanie na zamówienie jest zazwyczaj droższe, a proces projektowania i wdrażania trwa dłużej. Do zalet należy niewątpliwie elastyczność takich rozwiązań. Odpowiadają na konkretne potrzeby firmy i są projektowane pod konkretny model biznesowy, specyfikę branży, otoczenie rynkowe i procesy w firmie. Można je wdrażać krok po kroku, zgodnie z przyjętym planem zgodnym ze strategią biznesową. Zaczynając od systemu, który usprawni najbardziej kluczowy dział lub rozwiąże najbardziej palący problem (np. ogromne straty w magazynie), kończąc na mniej kluczowych, chociaż nadal ważnych problemach i działach.
O zaletach i wadach obu rozwiązań przeczytasz tutaj: Gotowe rozwiązanie czy system na zamówienie?
Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, pozostanie pytanie – jaki system pasuje do problemów mojej firmy?
Przygotowaliśmy krótkie kompendium 10 najważniejszych systemów dla firm z sektora przemysłu.
System ERP to kompleksowe narzędzie, które pozwala na zarządzanie właściwie każdym obszarem firmy, bez konieczności korzystania z kilku różnych systemów. Do najbardziej popularnych modułów (czyli części składowych ERP) należą moduły rozliczeniowo-księgowe, sprzedażowe, magazynowe oraz produkcyjne.
Wdrożenie ERP bywa czasochłonne i kosztowne (zwłaszcza w przypadku tworzenia go na zamówienie). Nie zawsze jest też opłacalne, np. jeśli firma korzysta już z dobrze działających innych rozwiązań dla poszczególnych działów.
Jednak ich niewątpliwą zaletą jest kompleksowość i łatwość zarządzania. Jeden dostawca i jeden system przynosi korzyści całej firmie.
System CRM to narzędzie, z którego korzystają głównie działy handlowe. Są cenną bazą wszystkich informacji o kliencie – od danych osoby kontaktowej przez dokumenty (np. umowy i faktury), status aktualnych zleceń i historię współpracy.
Pomagają zarządzać relacjami z klientem oraz umożliwiają wysoką jakość obsługi nawet podczas nieobecności przeznaczonego opiekuna. Poprawiają transparentność współpracy, co przekłada się na większe zadowolenie i zwiększenie lojalności klientów.
Systemy DMS 🡵pomagają okiełznać chaos w zarządzaniu firmową dokumentacją. Umożliwiają między innymi:
Program do zarządzania dokumentacją sprawdzą się w firmach, które borykają się z:
Do zalet systemów DMS należą:
Systemy TMS to rozwiązania przeznaczone do zarządzania transportem. Wspierają zarządzanie przepływem towarów, niezależnie od środku transportu (lub kombinacji różnych środków).
Systemy TMS pomagają:
MES to programy służące do wspierania procesu produkcji (z ang. MES - system realizacji produkcji).
Systemy MES zbierają dane z wielu obszarów produkcji (np. komputerów, urządzeń, maszyn, robotów). Umożliwiają śledzenie postępu prac produkcyjnych, co pozwala na szybką reakcję w przypadku zastojów lub nieprzewidzianych problemów.
Do podstawowych funkcji systemów MES należą:
KONTAKT
Chcesz wycenić system dla swojej firmy? Napisz do nas