JMB Lab

Cyfryzacja w branży budowlanej

sposób na zapewnienie ciągłości łańcucha dostaw

JMB Lab - systemy informatyczne

Przerwany łańcuch dostaw ma ogromny wpływ na kondycję całej firmy. W poprzednim artykule wymieniliśmy wiążące się z tym zagrożenia oraz podaliśmy 3 sposoby podstawowych działań, jakie pomogą temu zapobiec:

 

  • Posiadanie aktualnej wiedzy o tym, co dzieje się na każdym etapie łańcucha dostaw.
  • Analizowanie potencjalnych zagrożeń.
  • Posiadanie alternatywy dla różnych rozwiązań na każdym etapie łańcucha dostaw (np. dywersyfikacja dostawców).
Cyfryzacja w branży budowlanej

Te elementy, tak istotne z punktu widzenia prowadzenia działalności i zapewnienia ciągłości łańcucha dostaw, w praktyce nie są łatwe do wykonania. Wymagają rozległej i aktualnej wiedzy o wszystkich procesach w firmie i poza nią (np. o sytuacji podwykonawców). Dlatego, coraz częściej, do efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw wykorzystuje się systemy informatyczne. Wiele branż, takich jak spożywcza, farmaceutyczna czy chemiczna, już dawno przekonała się jakie realne wartości można uzyskać dzięki nowoczesnym narzędziom biznesowym.

Cyfryzacja jako sposób na zabezpieczenie przed skutkami przerwanego łańcucha dostaw

W jaki sposób odpowiednie systemy informatyczne pomagają w zabezpieczeniu przed potencjalnymi skutkami przerwanych łańcuchów dostaw?

1. Systemy IT pozwalają zmniejszyć zależność prawidłowego działania firmy od czynnika ludzkiego. Dzięki automatyzacji procesów zmniejsza się ryzyko przerwania łańcucha dostaw ze względu na braki kadrowe. Automatyzacja procesów oznacza, że do wykonania tych samych czynności potrzebna jest mniejsza liczba osób.

Przykładem może być wymiana informacji między działami. Przez brak odpowiednich narzędzi:

  • Informacje spływają z dużym opóźnieniem.
  • Dane nie są w pełni aktualne w momencie przekazania.
  • Dane nie są dokładne, co powoduje np. robienie zakupów w oparciu o nieprawidłowy stan magazynu.

 

2. Pozwalają śledzić konkretny produkt lub całą partię towaru na każdym etapie łańcucha dostaw, co umożliwia natychmiastowe podjęcie działań naprawczych, jeśli nastąpi nieprzewidziane zdarzenie.

3. Pozwalają określić potencjalne zdarzenia. Historyczne, rzetelnie zebrane i pełne dane są podstawą do predykcji tego, co może się wydarzyć na poszczególnych etapach łańcucha dostaw. Jeśli w przeszłości jakiś problem pojawiał się wyjątkowo często na konkretnym etapie łańcucha, jest duże prawdopodobieństwo, że wystąpi po raz kolejny. System pomoże uchwycić ten schemat i przeanalizować, jaki dokładnie element w danym łańcuchu dostaw jest wadliwy. 

4. Systemy pomagają zarządzać rozwiązaniami alternatywnymi dla obecnie wykorzystywanych. Zróżnicowanie dostawców, możliwości produkcyjnych czy poszerzenie dostępu do potencjalnych pracowników minimalizuje zagrożenie związane z przerwanym łańcuchem dostaw. Systemy pozwalają na porównanie zgromadzonych wcześniej danych, a w przypadku odchyleń od normy zaalarmować kadrę menadżerską.

5. Zmniejszają koszty prowadzenia firmy, co jest istotne zwłaszcza w czasie kryzysu. Automatyzacja procesów nie tylko minimalizuje konieczność zatrudnienia  większej liczby pracowników, ale także usprawnia pracę wdrożonego zespołu. Czas dotychczas przeznaczany na powtarzalne czynności może być teraz poświęcony na inne, ważniejsze strategicznie zadania.

Przykładowe systemy, które wspierają zapewnianie ciągłości łańcucha dostaw

We współczesnych firmach wykorzystuje się szereg programów, które pozwalają na zarządzanie procesami w łańcuchu dostaw. Do przykładowych należą:

1. WMS
System magazynowy WMS wspiera automatyzację procesów w magazynie, m.in. przyjęcie i wydanie towaru, identyfikację produktów. Pozwala redukować ludzkie błędy. Ogranicza potrzeby kadrowe.  Pomaga dbać o przepływ towaru, umożliwia śledzenie ścieżki towarów w łańcuchu dostaw, wspiera śledzenie ścieżki towarów. 



Więcej o systemach WMS przeczytasz tu: System WMS do sprawnego zarządzania magazynem

2. ERP

System ERP pozwala kompleksowo zarządzać zasobami przedsiębiorstwa. Wspomaga zarówno działy logistyki, sprzedaży, technologiczne, zarządzanie jakością, finansowe, obsługi klienta czy marketingu. Od złożenia zamówienia przez klienta po płatność.

3. MES

System MES służy do monitorowania w czasie rzeczywistym procesów produkcyjnych. Umożliwia uzyskanie natychmiastowej informacji w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą wpłynąć na zakończenie produkcji. 


4. MRP

System MRP, na podstawie takich informacji jak: właściwości produkowanego towaru, aktualne stany magazynowe, stan zamówień w toku, pozwala kontrolować uzupełnianie stanów magazynowych zgodnie z planem produkcyjnym. 


5. SCM

Systemy SCM pomagają optymalizować łańcuch dostaw i kontrolować przepływ informacji oraz produktów lub usług. Dzięki szczegółowym danym umożliwia między innymi:

  •  generowanie raportów o stanie łańcucha dostaw w czasie rzeczywistym;
  • dokładnie planowanie zasobów;
  • szybką reakcję na nieprzewidziane zdarzenia.

 

  1. 6. SRM

System SRM wspiera zarządzanie bazą dostawców. Ułatwia wymianę informację między dostawcami a firmą, pozwala optymalizować dostawy i zautomatyzować procesy logistyczne. Zwiększa wydajność całego łańcucha dostaw (umożliwia m.in. szybki wybór dostawcy, który najbardziej odpowiada aktualnym potrzebom). 

KONTAKT

Chcesz wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed przerwanym łańcuchem dostaw? Umów się na bezpłatną rozmowę


    (*Wymagane) Klikając przycisk 'Wyślij', akceptujesz naszą Politykę Prywatności oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu przedstawienia oferty, których administratorem jest firma JMB Lab Sp. z o.o.

    Jakub Janc