W firmach z sektora produkcyjno-handlowego magazyny to jeden z najważniejszych działów firmy. Zdarza się, że nieodpowiednio działający magazyn może ograniczyć lub wstrzymać rozwój przedsiębiorstwa. Jedną z branż w tym sektorze, której nie omijają typowe problemy związane z magazynem, jest branża meblarska.
1. Brak kontroli nad stanami magazynowymi (co powoduje produkcję lub nadprodukcję).
Brak rzetelnej wiedzy o stanie magazynowym prowadzi do sytuacji, w której produkowanych jest zbyt wiele lub zbyt mało produktów. To, w przypadku nadprodukcji, może wymagać dodatkowego zaangażowania działu sprzedaży, żeby sprzedać nadwyżki towaru. W przypadku niedoboru produktów natomiast może powodować opóźnienia w realizacji kompletnych zamówień, przesunięcia produkcyjne i niezadowolenie klientów.
W obu przypadkach poważnym skutkiem są straty finansowe firmy.
2. Operacje magazynowe zajmują bardzo dużo czasu.
Magazyn może stać się wąskim gardłem firmy. Zwłaszcza, kiedy codzienne procesy, takie jak przyjęcie, identyfikacja i wydanie towaru czy kompletacja zamówienia, trwają zbyt długo. W takiej sytuacji firmy zazwyczaj podejmują decyzję o zatrudnieniu większej liczby pracowników. Tymczasem często nie to jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem.
3. Wystawianie dokumentów i raportów jest długie i uciążliwe, a dane nie są wiarygodne.
Ręczne wypełnianie dokumentów oraz operowanie papierowymi wersjami powoduje mnóstwo codziennych komplikacji:
4. Problemy kadrowe.
Problemy kadrowe dotykają większość firm produkcyjno-handlowych. W sytuacji, w której procesy w magazynie stają się wąskim gardłem w firmie, a firma musi zatrudnić większą liczbę pracowników, żeby udrożnić procesy, tworzy się błędne koło.
5. Brak możliwości śledzenia produktów w momencie, kiedy opuszczą siedzibę firmy.
Zdarzają się sytuację, że trzeba namierzyć konkretną sztukę lub partię towaru. Brak możliwości identyfikacji danego produktu (zwłaszcza po tym, kiedy opuści siedzibę firmy) może rodzić poważne problemy dla firmy, np. wysokie koszty reklamacji lub niezadowolenie klientów.
Usprawnienie procesów przyjęcia, identyfikacji i wydania towaru oraz kompletacji zamówienia.
WMS zdecydowanie przyspiesza codzienne operacje magazynowe. Dzięki zastosowaniu mobilnych terminali, procesy przyjęcia, identyfikacji i wydania towaru wykonuje się przy pomocy skanowania kodów QR i kreskowych. Operacje zatwierdza się jednym kliknięciem. System automatycznie generuje dokumenty wydania, które są przesyłane do systemu księgowego.
WMS optymalizuje ponadto kompletację zamówienia – prowadzi magazynierów najbardziej optymalną ścieżką wydania.
System wykorzystuje również funkcję traceability – kody i mobilne terminale umożliwiają również łatwe namierzanie konkretnej partii produktu w magazynie.
Stan magazynu w czasie rzeczywistym i sprawna inwentaryzacja.
System WMS wskazuje stan magazynu w czasie rzeczywistym. To, w połączeniu z zastosowaniem mobilnych terminali, pozwala na znacznie szybszą, bezproblemową i rzetelną inwentaryzację. Zarówno okresową, jak wyrywkową. To znacznie oszczędza czas i pieniądze związane z całym procesem. Kontrola stanów magazynowych w czasie rzeczywistym eliminuje ryzyko niedostatecznej lub nadprogramowej produkcji. Pomaga też odpowiednio szacować zapotrzebowania na surowce konieczne do realizacji zleceń.
Automatyczne wystawianie dokumentów księgowych
Z systemem WMS nie trzeba ręcznie generować dokumentów przyjęcia i wydania towaru. Powtarzalne, czasochłonne czynności są ograniczone do minimum. System automatycznie wysyła dokumenty do odpowiednich programów, dzięki czemu wymiana informacji między magazynem, działem sprzedaży a księgowością jest błyskawiczna i kompletna.
Pomoc przy rotacji pracowników
System WMS, dzięki automatyzacji wielu powtarzalnych czynności, sprawia, że do wykonywania tych samych obowiązków potrzeba mniej pracowników, niż byłoby to konieczne bez systemu. Dzięki temu firma nie tylko oszczędza na długich rekrutacjach, ale może też lepiej zadbać o obecnych pracowników magazynu. Prosty w użyciu system sprawia, że wdrożenie nowego pracownika trwa tylko 30 minut.
Automatyczne raporty
System WMS daje możliwość łatwej analizy danych. Tworzy automatyczne raporty, które można wykorzystać do usprawniania pracy magazynu, szacowania zapotrzebowania na surowce, a nawet modyfikowania oferty firmy.
KONTAKT
Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie WMS dla branży meblarskiej? Umów się na bezpłatną rozmowę