JMB Lab

10 najważniejszych korzyści z wdrożenia systemu WMS w magazynie

JMB Lab - systemy informatyczne

Oprogramowanie WMS, czyli system do zarządzania magazynem (z ang. Warehouse Management System), znacznie skraca czas procesów w magazynie, wspiera optymalizację logistyki magazynowej i pozwala na zwiększenie wydajności magazynu. Może zredukować czas obsługi procesów magazynowych o 53% i zmniejszyć ryzyko wystąpienia błędów ludzkich o nawet 91%. Dzięki temu, że może być zintegrowany z innymi systemami w firmie, znacznie podnosi efektywność wielu działów.

Oczywiście system powinien być dopasowany do potrzeb firmy. Inne funkcje WMS sprawdzą się w małych firmach, inne w rozbudowanych magazynach wysokiego składowania.

Niezależnie od branży, jeśli firma zarządza magazynem, system WMS powinien być nieodłącznym elementem pracy. 

Jakie są korzyści z wdrożenia systemu WMS?

Do najważniejszych zalet systemu należą:
    Add a header to begin generating the table of contents

    1. Usprawnianie procesów przyjęcia, lokalizacji, identyfikacji i wydania towaru.

    Korzyści WMS - jakie usprawnienia przyniesie firmie wdrożenie systemu do zarządzania magazynem?

    System magazynowy WMS tworzy ścieżki dla magazynierów, które usprawniają kompletację zamówienia. Dzięki zastosowaniu mobilnych terminali firma zyskuje podwójną weryfikację wydawanego zamówienia, co eliminuje ryzyko błędnego wydania.

    System ułatwia też proces przyjęcia i identyfikacji towaru. Wystarczy zeskanować kod kreskowy oraz kod QR na półce i produkcie, a następnie zatwierdzić operację jednym kliknięciem. Wówczas system automatycznie generuje dokumenty, które są przesyłane do systemu księgowego.

    Kody i mobilne terminale umożliwiają również łatwe namierzanie konkretnej partii produktu w magazynie.

    Dzięki temu skraca się cały proces realizacji zamówień, czas realizacji zamówień oraz obniżenie kosztów obsługi.

    2. Minimalizowanie ryzyka reklamacji z powodu dostawy błędnego towaru.

    Jeśli proces kompletacji zamówienia jest przeprowadzany ręcznie, bez podwójnej weryfikacji wydawanego produktu (na którą zwykle nie ma czasu ani środków), łatwo o pomyłkę. A błędne przekazanie towaru dostawcy może słono kosztować firmę, zwłaszcza w branżach, gdzie możliwość ponownego użycia zwróconego produktu jest praktycznie niemożliwa.System WMS minimalizuje ten problem – dzięki wspomnianej powyżej podwójnej weryfikacji przy pomocy skanerów.

    3. Umożliwienie lokalizacji konkretnej partii towaru.

    Zdarza się, że występuje konieczność przebadania konkretnej partii produktu lub wręcz wycofania jej z rynku. Brak możliwości sprawnego namierzenia jej w łańcuchu dostaw rodzi zamieszanie i generuje niepotrzebne koszty.Funkcja, która pozwala na śledzenie konkretnej partii produktu to traceability. Jest jedną z najbardziej istotnych w systemie WMS.

    4. Wydawanie towaru zgodnie z FIFO/FEFO.

    System WMS automatycznie dba o to, żeby asortyment się nie przeterminował. Kiedy zostaje zarejestrowane zamówienie sprzedaży, WMS automatycznie rezerwuje te produkty, które są najpilniejsze do wydania. Co jest szczególnie ważne w przypadku w branż, w których występuje ryzyko przeterminowania się towaru (np. spożywcza, farmaceutyczna bądź chemiczna).

    5. Umożliwienie monitorowania stanów magazynowych w czasie rzeczywistym.

    Brak wiedzy o stanie magazynowym może rodzić poważne konsekwencje dla firmy. Powoduje błędy w szacowaniu zapotrzebowania na surowce, które może znacznie opóźnić realizację zlecenia. Często jest też przyczyną nadprogramowej produkcji towaru, która sprawia, że w magazynie zalegają gotowe produkty.

    Takie błędy wynikające z braku kontroli nad stanami towarów może w efekcie skutkować utraceniem zamówień oraz stratą zaufania klientów i w ostateczności przełożyć się na wyniki finansowe firmy.

    Oprogramowanie umożliwia monitorowanie stanów magazynowych w czasie rzeczywistym, dzięki czemu eliminuje ryzyko niedostatecznej lub nadprogramowej produkcji. Magazynowy system informatyczny pozwala też odpowiednio szacować zapotrzebowania na surowce konieczne do realizacji zleceń.

    6. Przyspieszenie inwentaryzacji.

    Długa inwentaryzacja to problem bezpośrednio wynikający z braku organizacji magazynu. Trudność w zlokalizowaniu, a następnie przeliczeniu towaru sprawia, że inwentaryzacja jest czasochłonnym i frustrującym zadaniem. Nie mówiąc o możliwości wystąpienia pomyłek, jeśli proces identyfikacji inwentaryzowanego towaru jest przeprowadzany ręcznie.

    System klasy WMS umożliwia, w połączeniu z zastosowaniem mobilnych terminali, przeprowadzać inwentaryzację znacznie szybciej, rzetelniej i bezproblemowo. To pozwala na oszczędzenie kosztów i czasu związanych z całym procesem.

    7. Skrócenie czasu obiegu i obsługi dokumentów.

    Długi obieg dokumentów frustruje wszystkie działy zaangażowane w proces. Od magazynu, który musi zadbać o ręczne uzupełnienie danych i wystawienie odpowiednich dokumentów przyjęcia i wydania towaru, po dział księgowości, który musi dbać o kompletność dokumentacji i rzetelne rozliczenie. Jeśli obieg dokumentów oparty jest na papierowych kopiach, które przekazywane są z działu do działu, łatwo o przeoczenie czy zagubienie ważnych danych.

    Z oprogramowaniem WMS nie trzeba ręcznie generować dokumentów. Powtarzalne, czasochłonne czynności są ograniczone do minimum. Integracja WMS z systemem księgowym umożliwia błyskawiczną i kompletną wymianę informacji między magazynem, działem sprzedaży a księgowością.

    8. Rozwiązanie problemów kadrowych.

    Brak pracowników to problem, z którym boryka się wiele polskich firm produkcyjnych. Nieodpowiednia organizacja magazynu sprawia, że do wykonywania określonych czynności związanych z codzienną pracą potrzeba większej liczby pracowników niż byłoby to konieczne, gdyby wszystkie procesy były odpowiednio poukładane.

    Skomplikowane magazynowe procesy mogą być trudne do wytłumaczenia nowym pracownikom. To sprawia, że wdrożenie do pracy nowych osób znacznie się wydłuża.

    System WMS pozwala zoptymalizować te procesy. Dzięki automatyzacji wielu powtarzalnych czynności, system sprawia, że do wykonywania tych samych obowiązków potrzeba mniej pracowników, niż byłoby to konieczne bez oprogramowania. Dzięki temu firma nie tylko oszczędza na długich rekrutacjach, ale może też lepiej zadbać o obecnych pracowników magazynu.

    Prosty w użyciu system sprawia, że wdrożenie nowego pracownika trwa tylko 30 minut.

    9. Ułatwienie raportowania.

    Magazyn jest sercem firmy. Do niego spływają gotowe produkty, z niego wyruszają w drogę do klienta. Dane, którymi dysponuje mogą posłużyć do usprawniania innych procesów w firmie, określania zużycia materiałów, trendów sprzedażowych, szacowania zapotrzebowania na surowce. Dlatego rzetelne raportowanie pracy magazynu jest tak istotne. Jeśli firma nie posiada do tego odpowiednich systemów, traci dostęp do ważnych danych, a tym samym zmniejsza potencjał rozwoju i zwiększenia rentowności firmy.

    System zarządzania magazynem daje możliwość łatwej analizy danych. Jest w stanie przetwarzać duże ilości danych i na ich podstawie tworzyć automatyczne raporty. Można je wykorzystać do usprawniania pracy magazynu, szacowania zapotrzebowania na surowce, a nawet modyfikowania oferty firmy.

    10. Zwiększenie transparentności pracy magazynu.

    Magazyn to miejsce, w którym ulokowany jest duży kapitał firmy, dlatego powinien być odpowiednio monitorowany. Nieraportowane pobieranie materiałów, pomyłki, opóźnienia w dostawach – to wszystko generuje straty. A przyczynę strat trzeba przeanalizować, żeby móc im zapobiec w przyszłości. Jeśli przedsiębiorstwo nie dysponuje do tego odpowiednim narzędziem, dojście do sedna problemu staje się trudne i czasochłonne.

    System pozwala monitorować operacje wykonywane w magazynie. Dzięki temu, w przypadku występowania strat, można łatwo prześledzić, na jakim etapie powstają i w przyszłości wyeliminować ich przyczynę.

    Poznaj więcej korzyści systemu zarządzania magazynem

    Oblicz realną oszczędność, którą możesz uzyskać dzięki wdrożeniu systemu WMS w firmie. Pobierz bezpłatny kalkulator.

    System WMS_kalkulator oszczędności

    KONTAKT

    Chcesz poznać inne funkcje systemu WMS? Umów się na bezpłatną rozmowę


      (*Wymagane) Klikając przycisk 'Wyślij', akceptujesz naszą Politykę Prywatności oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu przedstawienia oferty, których administratorem jest firma JMB Lab Sp. z o.o.

      Jakub Janc