4 korzyści z wdrożenia WMS, które pomagają rozwiązać problem braku pracowników w magazynie

Polskie firmy z branży przemysłowej coraz częściej zauważają zalety wdrożenia u siebie automatycznych procesów - zainteresowanie takim rozwiązaniem deklaruje aż 87% badanych firm. Jednym z narzędzi na wczesnym etapie cyfryzacji i automatyzacji zakładu może stać się system WMS. WMS, czyli system do zarządzania magazynem, jest łatwiejszy do wdrożenia niż bardziej zaawansowane rozwiązania służące do pełnej automatyzacji magazynu. Nie zastępuje pracowników, jak roboty, ale przyspiesza zadania i znacznie poprawia jakość wykonywanej pracy.
4 korzyści z wdrożenia WMS - rozwiązanie problemu braku pracowników

Zobacz 4 korzyści z wdrożenia systemu WMS, które pomagają rozwiązać problem braku pracowników w magazynie.

1. Optymalizuje i przyspiesza pracę obecnych pracowników.

To jedna z najważniejszych zalet systemów WMS. Przyspieszenie procesów i czasu wykonywania zadań pozwala na zatrudnianie mniejszej liczby pracowników. Obecni są w stanie wykonać swoje obowiązki sprawniej i szybciej.

Jak system WMS przyspiesza pracę? Między innymi dzięki:
  • uproszczeniu magazynierom przyjęcia i wydania towarów,
  • wytyczeniu ścieżki kompletacji towarów z półek,
  • ułatwieniu lokalizowania towarów w magazynie,
  • automatycznemu wystawianiu dokumentów magazynowych.

2. Poprawia satysfakcję pracowników.

Jak pokazują badania, dobra atmosfera w pracy i rozwój zawodowy to jedne z najważniejszych czynników wpływających na utrzymanie kadry w magazynie.

Przeniesienie żmudnych, monotonnych czynności do systemu ułatwia i przyspiesza codzienną pracę magazynierów. Pracownicy mogą przeznaczyć zaoszczędzony czas na inne zadania, zmniejsza się ich stres związany z ewentualnymi błędami i frustracja z powodu wykonywania powtarzalnych czynności.

Dodatkowo, korzystanie w pracy z nowoczesnych narzędzi pozytywnie wpływa na rozwój i morale pracowników, podnosi ich kwalifikacje oraz wzmacnia poczucie dumy z pracy w zaawansowanej technologicznie firmie.

3. Ułatwia wdrożenie nowych osób

System WMS nie zatrudni za nas pracowników. Za to pomoże szybko ich wdrożyć do pracy. Nieocenioną zaletą jest przejrzysty, intuicyjny wygląd i prosta obsługa. Dzięki temu mamy pewność, że nauka obsługi systemu zajmie pracownikowi bardzo krótki czas. Nie będzie trzeba poświęcać długich godzin na wdrożenie w często skomplikowane procesy.Wiele firm nadal zarządza magazynem, bazując na papierowych dokumentach oraz Excelu. W procesie opartym o takie rozwiązania łatwo o pomyłkę. Jest niepotrzebnie skomplikowany, zawodny i bardzo czasochłonny. Wdrożenie w niego nowego pracownika staje się karkołomnym zadaniem. Im trudniejszy proces, tym dłużej trwa wytłumaczenie go nowej osobie.

4. Umożliwia zarządzanie multikulturowym zespołem

Jak wskazuje badanie, 40,7% respondentów z branży przemysłowej decyduje się zatrudnić w swoim zakładzie osoby z Ukrainy, a 19,9% z innych krajów.Wówczas wyzwaniem staje się zarządzanie wielokulturowym zespołem. Na ratunek po raz kolejny przychodzi system WMS . Dzięki wielojęzykowym funkcjom, każdy członek zespołu jest w stanie w równie efektywny sposób wykonać swoje obowiązki. W sytuacji, w której wiele zadań odbywa się przy pomocy systemu, spada ryzyko popełnienia błędu przez niezrozumienie polecenia oraz bariera językowa w komunikacji na linii przełożony – pracownik.

Automatyzacja magazynu może być odpowiedzią na braki kadrowe. Nie zastąpi ludzi, ale służąc im jako wsparcie, ogranicza konieczność zatrudniania większej liczby osób. Poprawi efektywność i zadowolenie z pracy obecnej kadry oraz pomoże we wdrożeniu nowych pracowników.

Źródło:

Raport BAROMETR RYNKU PRACY EDYCJA XV opracowany przez Work Service