JMB Lab

Zarządzanie łańcuchem dostaw w branży TSL z systemem SCM

Przerwany łańcuch dostaw jest wskazywany jako najpoważniejsze zagrożenie, z którym w kolejnych miesiącach będą mierzyć się polskie firmy. Mają na to wpływ między innymi sytuacja geopolityczna, wysokie ceny paliw, mała dostępność materiałów, ogólnoświatowa recesja. Te trudności dotkną wiele branż z sektora przemysłu, w tym branżę TSL.

W zminimalizowaniu skutków przerwanych łańcuchów dostaw pomagają: 
  1. Posiadanie aktualnej wiedzy o tym, co dzieje się na każdym etapie łańcucha dostaw.
  2. Analizowanie potencjalnych zagrożeń.
  3. Posiadanie alternatywnych rozwiązań na każdym etapie łańcucha dostaw (np. możliwość wyboru spośród kilku dostawców czy podwykonawców).
Zarządzanie łańcuchem dostaw to zadanie niezwykle istotne, a przy tym bardzo trudne. Nic więc dziwnego, że do kompleksowego zarządzania procesami w łańcuchu dostaw powstał specjalny rodzaj systemu informatycznego – SCM.

Czym jest system SCM?

System SCM, z angielskiego Supply Chain Management, to narzędzie, które ułatwia zarządzanie całym łańcuchem dostaw. Pomaga planować i kontrolować procesy produkcji, zaopatrzenia, magazynowania czy dystrybucji. Umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym danych z całego łańcucha dostaw, co pozwala na natychmiastowe wprowadzanie działań naprawczych w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń.

Jak działa system SCM?

SCM jest systemem, który realizuje cztery główne zadania: 

  1. Gromadzenie oraz analiza danych. 
  2. Integracja oraz centralizowanie danych.
  3. Komunikacja.
  4. Prognozowanie.

 

System opiera się nie tylko na informacjach dostarczonych przez użytkowników, ale także tych ogólnodostępnych. Dzięki integracji danych z różnych źródeł, jest w stanie dostarczać rzetelną, aktualną i pełną wiedzę dotyczącą stanu łańcucha dostaw – przestojów produkcyjnych lub transportowych, wąskich gardeł, opóźnień.

SCM ułatwia komunikację pomiędzy różnymi podmiotami w łańcuchu dostaw. Dostarcza informacje w czasie rzeczywistym (np. o cenach czy aktualnej dostępności) od podwykonawców i partnerów, informacji o ewentualnych opóźnieniach czy zmianach na każdym etapie ścieżki, jaką pokonuje produkt z fabryki do odbiorcy docelowego.

Ponadto system jest w stanie tworzyć prognozy, dzięki którym można przygotować się na niepożądane sytuacje, ocenić koszty, które będzie trzeba ponieść oraz zawczasu znaleźć rozwiązania. 

Przeczytaj więcej o systemie SCM: https://jmblab.com/system-scm/

Jakie korzyści branży TSL przynosi system SCM?

System SCM w branży transportu, spedycji i logistyki spełnia podobne cele, jak w przypadku innych sektorów. Należą do nich między:

  1. Poprawa wydajności: System zarządzania łańcuchem dostaw może pomóc w optymalizacji procesów logistycznych, co prowadzi do lepszej wydajności firmy i niższych kosztów.
  2. Lepsza koordynacja: SCM umożliwia zarządzanie relacjami z dostawcami, dzięki czemu m.in. znacznie skraca się proces wyboru najkorzystniejszej oferty. 
  3. Lepsze zarządzanie zapasami: dzięki systemowi zarządzania łańcuchem dostaw możliwe jest lepsze planowanie i zarządzanie zapasami, co pozwala na uniknięcie nadmiaru lub braku towarów w magazynie.
  4. Szybsza reakcja na zmiany: SCM pozwala na szybszą reakcję na zmiany w popycie i dostawach, co przyczynia się do lepszej elastyczności i zwiększenia konkurencyjności na rynku.

KONTAKT

Chcesz dowiedzieć się więcej? Umów się na bezpłatną rozmowę


    (*Wymagane) Klikając przycisk 'Wyślij', akceptujesz naszą Politykę Prywatności oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu przedstawienia oferty, których administratorem jest firma JMB Lab Sp. z o.o.

    Marcin Gołębiowski
    Marcin Gołębiowski
    Analityk projektowy