Integracja systemów pozwala na ich wzajemne komunikowanie się i wymianę danych. Dzięki temu informacje (np. dane liczbowe lub całe dokumenty) stworzone w jednym systemie mogą automatycznie w tym samym momencie pojawić się w innym.
Przykładem jest integracja systemu magazynowego WMS z systemem księgowym Symfonia. Po procesie integracji dokumenty stworzone w WMS automatycznie pojawiają się w systemie Symfonia, z którego korzysta dział księgowy.
Informacje i dokumenty pojawiają się w systemie w tym samym momencie, w którym zostają wprowadzone do drugiego.
Automatyczny przepływ danych sprawia, że dane w obu systemach są identyczne.
Ograniczając czynnik ludzki z procesu wypełniania i przekazywania dokumentacji, zmniejsza się ryzyko, że dane wprowadzone w drugim systemie będą niewłaściwe lub niekompletne. Jeśli pojawi się rozbieżność, łatwo można zidentyfikować miejsce jej powstania.
Wszystkie potrzebne informacje zgromadzone w jednym miejscu.
System WMS jest “osadzony” w chmurze, którego częścią jest tzw. szyna danych. W uproszczeniu, szyna danych to część WMS, do której trafiają wszystkie informacje o zdarzeniach, które zaszły w tym systemie, np.:
Program Symfonia natomiast jest umiejscowiony na serwerze firmy. Jak każdy program informatyczny, Symfonia ma swoją bazę danych, w której zapisywane i przechowywane są wszystkie informacje (takie jak dokumenty).
W celu integracji programu Symfonia z systemem WMS, na serwerze, na którym znajduje się Symfonia, dostawca oprogramowania WMS tworzy specjalną usługę, którą następnie łączy z szyną danych programu magazynowego.
Żeby uruchomić tę usługę należy uzyskać dostęp do bazy danych Symfonii (taki dostęp ma zazwyczaj albo osoba wewnątrz firmy – np. specjalista IT, albo zewnętrzny opiekun programu Symfonia).
Kiedy proces integracji jest skończony, utworzona na firmowym serwerze usługa na bieżąco sprawdza, czy w systemie WMS pojawiły się nowe zdarzenia (np. dokumenty). Jeśli tak, system WMS przesyła te dokumenty do Symfonii.
Podobnie wygląda każdy proces integracji z innymi systemami, z których już korzysta firma.
Integracja WMS z programem Symfonia nie jest długim procesem.
Symfonia jest popularnym programem, więc większość systemów WMS jest przygotowanych do integracji i ma już gotowy mechanizm wymiany danych.
Integracja systemu WMS z odpowiednio skonfigurowanym programem Symfonia zajmuje zwykle około kilku dni. Jednak proces integracji może się wydłużyć, jeśli firma korzysta z niestandardowych ustawień programu Symfonia (wysoka indywidualizacja dla potrzeb firmy).
Po integracji systemów, należy dbać o jej utrzymanie (zwykle jest to działanie po stronie dostawcy oprogramowania). Symfonia, jak każdy program, jest regularnie modyfikowana, ulepszana i aktualizowana. Aby zapewnić działanie integracji z systemem WMS, raz na jakiś czas trzeba dostosować tę integrację do zmian zachodzących w Symfonii.
Integracja WMS ze standardowo skonfigurowanym systemem Symfonia to zazwyczaj koszt kilku tysięcy złotych. Ta kwota może się zmieniać w zależności od ustawień programu Symfonia oraz indywidualnych opcji WMS.
KONTAKT
Chcesz skonsultować zmiany w swoim magazynie? Umów się na bezpłatną rozmowę