JMB Lab

Integracja systemu WMS z programem Symfonia

JMB Lab - systemy informatyczne

Czym jest proces integracji?

Integracja systemów pozwala na ich wzajemne komunikowanie się i wymianę danych. Dzięki temu informacje (np. dane liczbowe lub całe dokumenty) stworzone w jednym systemie mogą automatycznie w tym samym momencie pojawić się w innym.

Przykładem jest integracja systemu magazynowego WMS z systemem księgowym Symfonia. Po procesie integracji dokumenty stworzone w WMS automatycznie pojawiają się w systemie Symfonia, z którego korzysta dział księgowy.

Integracja WMS z Symfonią (1)

Jakie są zalety integracji systemów?

Oszczędność czasu

Informacje i dokumenty pojawiają się w systemie w tym samym momencie, w którym zostają wprowadzone do drugiego. 

Kompletność i rzetelność danych

Automatyczny przepływ danych sprawia, że dane w obu systemach są identyczne.  

Minimalizacja błędów

Ograniczając czynnik ludzki z procesu wypełniania i przekazywania dokumentacji, zmniejsza się ryzyko, że dane wprowadzone w drugim systemie będą niewłaściwe lub niekompletne. Jeśli pojawi się rozbieżność, łatwo można zidentyfikować miejsce jej powstania.

Centralizacja danych

Wszystkie potrzebne informacje zgromadzone w jednym miejscu.

Integracja z Symfonią - jak wygląda proces?

System WMS jest “osadzony” w chmurze, którego częścią jest tzw. szyna danych. W uproszczeniu, szyna danych to część WMS, do której trafiają wszystkie informacje o zdarzeniach, które zaszły w tym systemie, np.:

 • został wystawiony nowy dokument – m.in. przyjęcia towaru, wydania towaru lub faktura,
 • nastąpiła zmiana stanów magazynowych,
 • do magazynu trafił nowy produkt. 

Program Symfonia natomiast jest umiejscowiony na serwerze firmy. Jak każdy program informatyczny, Symfonia ma swoją bazę danych, w której zapisywane i przechowywane są wszystkie informacje (takie jak dokumenty). 

W celu integracji programu Symfonia z systemem WMS, na serwerze, na którym znajduje się Symfonia, dostawca oprogramowania WMS tworzy specjalną usługę, którą następnie łączy z szyną danych programu magazynowego. 

Żeby uruchomić tę usługę należy uzyskać dostęp do bazy danych Symfonii (taki dostęp ma zazwyczaj albo osoba wewnątrz firmy – np. specjalista IT, albo zewnętrzny opiekun programu Symfonia).

Kiedy proces integracji jest skończony, utworzona na firmowym serwerze usługa na bieżąco sprawdza, czy w systemie WMS pojawiły się nowe zdarzenia (np. dokumenty). Jeśli tak, system WMS przesyła te dokumenty do Symfonii.

Podobnie wygląda każdy proces integracji z innymi systemami, z których już korzysta firma. 

Integracja z Symfonią – ile trwa?

Integracja WMS z programem Symfonia nie jest długim procesem

Symfonia jest popularnym programem, więc większość systemów WMS jest przygotowanych do integracji i ma już gotowy mechanizm wymiany danych.

Integracja systemu WMS z odpowiednio skonfigurowanym programem Symfonia zajmuje zwykle około kilku dni. Jednak proces integracji może się wydłużyć, jeśli firma korzysta z niestandardowych ustawień programu Symfonia (wysoka indywidualizacja dla potrzeb firmy).

Po integracji systemów, należy dbać o jej utrzymanie (zwykle jest to działanie po stronie dostawcy oprogramowania). Symfonia, jak każdy program, jest regularnie modyfikowana, ulepszana i aktualizowana. Aby zapewnić działanie integracji z systemem WMS, raz na jakiś czas trzeba dostosować tę integrację do zmian zachodzących w Symfonii.

Integracja z Symfonią – ile kosztuje?

Integracja WMS ze standardowo skonfigurowanym systemem Symfonia to zazwyczaj koszt kilku tysięcy złotych. Ta kwota może się zmieniać w zależności od ustawień programu Symfonia oraz indywidualnych opcji WMS.

Chcesz usprawnić procesy w magazynie? Porozmawiajmy.

  (*Wymagane) Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Polityką Prywatności

  KONTAKT

  Chcesz skonsultować zmiany w swoim magazynie? Umów się na bezpłatną rozmowę


   (*Wymagane) Klikając przycisk 'Wyślij', akceptujesz naszą Politykę Prywatności oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu przedstawienia oferty, których administratorem jest firma JMB Lab Sp. z o.o.

   Jakub Janc