JMB Lab

Branża budowlana w 2023:
jakie są prognozy?

Inwestycje związane z branżą budowlaną od zawsze kojarzą się w naszym kraju w wysokimi dochodami oraz niebagatelnymi zyskami z inwestycji. Budownictwo mieszkaniowe oraz rozwój infrastruktury w polskich miastach spowodował w ostatnich dwóch dekadach nieustający wzrost realizowanych projektów.
Należy jednak pamiętać że ciągłość w realizacji inwestycji budowlanych, jest kluczowa dla tej branży, a to od końcówki 2019 roku jest bardzo zagrożone. 

Ostatnie dwa lata to widmo nieustannych zagrożeń dla gospodarki. Te trudności w głównej mierze spowodowane są napiętą sytuacją od 2020 roku, począwszy od epidemii Covid, która spowolniła gospodarkę i rozpoczęła ogólnoświatowy kryzys.

Od dwóch lat mierzymy się także z brakiem dostępności i znacznymi wzrostami cen surowców. W 2022, zaledwie zakończyła się pandemia, za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna, która ponownie zachwiała stabilnością Europy. Nie tylko w zakresie bezpieczeństwa narodowego, ale w ogromnej części również pod względem gospodarczym.

Prognozy dla branży budowlanej na 2023 rok

Jakie wyzwania czekają branżę budowlaną w 2023 roku? Eksperci przewidują, że będziemy nadal mierzyć się z głównym problemem, którym jest przerwany łańcuch dostaw. 

Głównie przez takie czynniki jak:

    1. Brak surowców – zwłaszcza tych pochodzących ze wschodu – m.in. drewna, stali i rud żelaza, pochodnych ropy naftowej czy surowców do produkcji tworzyw sztucznych (np. polichlorku winylu).
    2. Nadal rosnące ceny materiałów budowlanych. Mimo że ceny materiałów nadal będą rosnąć, przewidywania są dość optymistyczne. Według firmy konsultingowej CBRE szacuje się, że w 2023 roku ceny materiałów budowlanych wzrosną średnio o 4-8 procent w skali roku na kluczowych europejskich rynkach. Z tego wynika, że dynamika wzrostu będzie niższa niż w poprzednich dwóch latach. Sytuacja powinna się ustabilizować w 2024 roku.
    3. Braki kadrowe. W ostatnich latach można zaobserwować problem z brakami kadrowymi w wielu sektorach. Ten problem dotknął zwłaszcza branżę budowlaną. Około 40% firm z tego sektora podaje brak pracowników jako barierę działalności. Ta sytuacja, niepokojąca już w poprzednich latach, pogłębiła się przez wojnę w Ukrainie. PZPB podaje, że w ubiegłym roku w polskim budownictwie pracowało niemal pół miliona cudzoziemców, z czego ok. 78% stanowili obywatele Ukrainy. Nie jest zaskoczeniem, że problem utrzyma się w 2023 roku. To sprawa o tyle istotna, że według ekspertów zahamowane w ciągu ostatnich kilku kwartałów inwestycje deweloperskie, ponownie ruszą w latach 2024 – 2026. Wtedy należy spodziewać się kumulacji prac i właśnie wtedy problem pracowników może być jeszcze bardziej uciążliwy dla branży budowlanej.
    4. Wysokie ceny paliw i problemy z transportem. Już wiadomo, że od stycznia 2023 wzrośnie cena paliw. Według zapowiedzi polskiego rządu wróci wtedy pełna stawka VAT oraz – prawdopodobnie – wyższa akcyza na paliwa.  Obniżony podatek VAT na paliwa to dziś 8 proc. Od stycznia urośnie do 23 proc. To oznacza, że z aktualnych 7-8 zł za litr, w przyszłym roku cena urośnie do 9-10 zł.

      To podniesie koszty transportu oraz – w efekcie – produktów końcowych.

Niestety te przewidywania powodują, że nadal realnie zagrożona jest płynność finansowa wielu przedsiębiorstw z łańcucha dostaw.

KONTAKT

Chcesz wiedzieć, jak optymalizować pracę firmy i zmniejszać koszty? Umów się na bezpłatną rozmowę


    (*Wymagane) Klikając przycisk 'Wyślij', akceptujesz naszą Politykę Prywatności oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu przedstawienia oferty, których administratorem jest firma JMB Lab Sp. z o.o.

    Jakub Janc