Inwestycje związane z branżą budowlaną od zawsze kojarzą się w naszym kraju w wysokimi dochodami oraz niebagatelnymi zyskami z inwestycji. Budownictwo mieszkaniowe oraz rozwój infrastruktury w polskich miastach spowodował w ostatnich dwóch dekadach nieustający wzrost realizowanych projektów.
Należy jednak pamiętać że ciągłość w realizacji inwestycji budowlanych, jest kluczowa dla tej branży, a to od końcówki 2019 roku jest bardzo zagrożone.
Ostatnie dwa lata to widmo nieustannych zagrożeń dla gospodarki. Te trudności w głównej mierze spowodowane są napiętą sytuacją od 2020 roku, począwszy od epidemii Covid, która spowolniła gospodarkę i rozpoczęła ogólnoświatowy kryzys.
Od dwóch lat mierzymy się także z brakiem dostępności i znacznymi wzrostami cen surowców. W 2022, zaledwie zakończyła się pandemia, za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna, która ponownie zachwiała stabilnością Europy. Nie tylko w zakresie bezpieczeństwa narodowego, ale w ogromnej części również pod względem gospodarczym.
Jakie wyzwania czekają branżę budowlaną w 2023 roku? Eksperci przewidują, że będziemy nadal mierzyć się z głównym problemem, którym jest przerwany łańcuch dostaw.
Głównie przez takie czynniki jak:
To podniesie koszty transportu oraz – w efekcie – produktów końcowych.
Niestety te przewidywania powodują, że nadal realnie zagrożona jest płynność finansowa wielu przedsiębiorstw z łańcucha dostaw.
Kluczem do przygotowania się na nadchodzące zagrożenia jest odpowiednia analiza sytuacji i próba znalezienia rozwiązań w obszarach, które mogą dotknąć naszą firmę.
W jaki sposób zminimalizować skutki przerwanego łańcucha dostaw?
KONTAKT
Chcesz wiedzieć, jak optymalizować pracę firmy i zmniejszać koszty? Umów się na bezpłatną rozmowę