Cena oprogramowania na zamówienie na ogólnym poziomie jest trudna do określenia z dwóch powodów:
1. Oprogramowanie na zamówienie to pojęcie, pod którym może kryć się każdy rodzaj systemu IT.
Przykładowo w procesach związanych z łańcuchem dostaw możemy wyszczególnić:
Każdy z nich ma inne cele, inną skalę działania, inne funkcje.
2. Skala systemu oraz zakres funkcjonalny.
Ten sam rodzaj systemu (np. WMS) w przypadku jednej firmy może kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych, w przypadku drugiej – kilkaset. Ma na to wpływ indywidualna sytuacja każdego przedsiębiorstwa. Wszystko zależy od rodzaju, mnogości i skomplikowania procesów, które ma usprawnić oprogramowanie. Duże znaczenie ma również to, czy te procesy są kluczowe dla działania firmy i jej strategii rozwoju, czy mniej istotne z punktu widzenia celów biznesowych.
Cena oprogramowania na zamówienie może kształtować się od kilkunastu tysięcy zł w przypadku prostego narzędzia usprawniającego pojedynczy proces wewnątrzfirmowy do wielu milionów – w przypadku bardzo rozbudowanych, złożonych systemów, nad którymi praca trwa nawet kilka lat.
Aby zawęzić wysokość budżetu potrzebnego do wdrożenia w firmie oprogramowania na zamówienie, przyjrzyjmy się procesom, które mają na to wpływ.
Proces tworzenia oprogramowania na zamówienie składa się z 4 stałych etapów, niezależnie od rodzaju systemu, jego przeznaczenia czy zaawansowania.
Pierwszym krokiem w tworzeniu każdego systemu IT jest analiza przedwdrożeniowa. Celem tego etapu jest między innymi:
Analiza przedwdrożeniowa zawierająca projekt oprogramowania to zazwyczaj budżet od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Cena zależy od tego, ile procesów ma usprawnić system i jak bardzo są one skomplikowane. To przekłada się na ilość funkcji, które muszą zostać zaprojektowane.
Kiedy kończy się proces analizy i powstaje graficzny projekt systemu, zaczyna się etap programowania (w przypadku rozwiązań tworzonych na zamówienie) lub dostosowania (w systemach pudełkowych lub modułowych).
Ten etap obejmuje wszystkie prace programistyczne, które mają wcielić w życie zaprojektowane wcześniej makiety.
Jest najdłuższym procesem podczas tworzenia oprogramowania. Dlatego powinno się go realizować w sposób stopniowy. Jest to możliwe dzięki pracy dostawcy w SCRUM, zgodnie z którą klient widzi regularny postęp prac i może szybciej czerpać korzyści z nowego systemu.
Zakres zadań na kolejny okres jest uzgadniany przez rozpoczęciem pracy, dlatego jesteśmy w stanie bieżąco reagować na uwagi pracowników i kontrahentów.
Po każdym kroku obserwujemy i mierzymy efekty. Wyciągamy wnioski i na ich podstawie dopasowujemy plan wdrażania dalszych zmian, aby był jeszcze skuteczniejszy.
Dostarczamy Ci efekty naszej pracy w krótkich, regularnych odstępach czasu (np. co 2 tygodnie). Dotyczy to zarówno działań analitycznych, jak i programistycznych.
Masz elastyczność w podejmowaniu decyzji, co do dalszego rozwoju projektu.
Takie podejście eliminuje ryzyko utraconego czasu i pieniędzy.
Pozwala utrzymać pełną kontrolę nad priorytetami i przebiegiem prac.
Etap dostosowania systemu to także proces najdroższy. Koszt tego etapu, jeśli system nie jest bardzo złożony, waha się zazwyczaj od 80 tysięcy do 700 tysięcy złotych.
Wdrożenie to ostatni etap w procesie tworzenia oprogramowania na zamówienie, zawierający:
Ten etap kosztuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Każdy stworzony system musi być gdzieś umiejscowiony: na serwerze fizycznym lub w chmurze.
Jeśli twoja firmy posiada lub ma już wykupione miejsce na serwerze albo w chmurze, i to tam chcesz umieścić oprogramowanie, twój dotychczasowy koszt się nie zmieni. (Wyjątkiem jest sytuacja braku miejsca – wówczas koniecznie będzie zwiększenie pojemności serwerów lub chmury). Pamiętaj jednak, że wtedy po twojej stronie jest zadbanie o poprawne działanie systemu. Możesz zlecić taką usługę utrzymania i aktualizacji systemu, jednak jest ona dodatkowo płatna.
Możesz również umieścić system w chmurze, którą zapewni ci producent oprogramowania. Wtedy to po jego stronie jest utrzymanie działania aplikacji i jej bieżąca aktualizacja.
Z utrzymaniem systemu wiąże się zagadnienie dwóch modeli zakupu oprogramowania:
jest klasycznym modelem płatności za usługi IT. To jednorazowa płatność, która umożliwia ci dożywotnie korzystanie z systemu. Możesz opcjonalnie wykupić usługę aktualizacji systemu i wsparcia dla użytkownika (zazwyczaj 15-20% ceny licencji, płatne co roku).
jest klasycznym modelem płatności za usługi IT. To jednorazowa płatność, która umożliwia ci dożywotnie korzystanie z systemu. Możesz opcjonalnie wykupić usługę aktualizacji systemu i wsparcia dla użytkownika (zazwyczaj 15-20% ceny licencji, płatne co roku).
Więcej o licencjach i utrzymaniu systemu możesz przeczytać w artykule: https://jmblab.com/saas-czy-licencja/
Jeśli zależy ci na tym, żeby oprogramowanie działało sprawnie przez cały czas i było na bieżąco aktualizowane, zazwyczaj możesz dodatkowo wykupić usługę SLA. Jakie korzyści daje SLA?
Cena SLA zazwyczaj waha się między 4 tys. a 9 tys. zł.
Czytaj więcej o SLA: https://jmblab.com/dlaczego-sla-powinno-byc-podstawa-w-twojej-firmie/
Tworzenie oprogramowania na zamówienie jest podzielone na etapy. Szczegółowo określa je harmonogram prac tworzony w trakcie analizy przedwdrożeniowej. Każdy taki etap jest wyceniany osobno. Dzięki temu działania dostawcy są transparentne, a płatność za system jest rozłożona w czasie – każdorazowo po zakończeniu kolejnego etapu prac wynikających z umowy.
Cena oprogramowania na zamówienie zazwyczaj waha się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Wpływ mają na to głównie: rodzaj oprogramowania, jego przeznaczenie oraz złożoność i ilość funkcji.
KONTAKT
Chcesz wycenić system dla swojej firmy?? Napisz do nas