JMB Lab

Zakup oprogramowania IT: model SaaS (Software as a Service) czy dożywotnia licencja?

JMB Lab - systemy informatyczne

Jeśli przymierzasz się do wdrożenia w firmie nowego systemu, powinieneś wiedzieć, że istnieją dwa modele zakupu systemu. Jeden opiera się na comiesięcznej opłacie, drugi na dożywotniej licencji.  

Warto znać różnice między nimi, żeby móc podjąć najbardziej korzystną dla siebie decyzję.  

W tym artykule nie poruszamy kosztów wdrożenia samego systemu, czyli kosztów programistycznych. To zależy od wielu indywidualnych czynników, takich jak wielkość systemu, funkcje, stopień personalizacji, itp.

model SaaS czy dożywotnia licencja (1)

Czym jest SaaS (oprogramowanie jako usługa)?

Jednym z modeli udostępniania oprogramowania jest tzw. rozwiązanie SaaS, czyli tzw. Software as a Service (z ang. Oprogramowanie jako usługa). Usługa SaaS polega na wnoszeniu comiesięcznej opłaty za możliwość korzystania z systemu.
W tej cenie zazwyczaj zawiera się też koszt utrzymania systemu w chmurze (zależy to od indywidualnych ustaleń), opieka serwisowa, dbanie o poprawne działanie aplikacji oraz gwarancja dostępności systemu.
W przypadku rozwiązań chmurowych w tej opłacie może zawierać się również koszt utrzymania chmury.

Czym jest model licencyjny?

Innym modelem zakupu systemu jest model licencyjny.

To klasyczny model rozliczenia za usługi IT. Licencję na korzystanie z systemu masz dożywotnią, ale co roku płacisz 15-20% ceny tej licencji za aktualizację oraz wsparcie dla użytkownika. 

Nie musisz decydować się na przedłużanie płatności. Wówczas nadal możesz korzystać z systemu, ale bez gwarancji utrzymania sprawności (każdorazowa naprawa awarii jest w takim wypadku dodatkowo płatna i rzadko rozwiązywana „od ręki”). Większość firm oferuje utrzymanie systemu przez pierwszy rok (zazwyczaj jest to obowiązkowe lub wliczone w cenę wdrożenia). Dopiero później musisz podjąć decyzję, co dalej – czy nadal będziesz wnosić opłatę, czy z niej zrezygnujesz.

Nie wiesz, jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twojej firmie?

Umów się na bezpłatną konsultację

Konsultacje IT tło2 (1)

Utrzymanie systemu na serwerze lub w chmurze

Ważnym aspektem, o którym warto wspomnieć przy okazji opisu modeli zakupu oprogramowania, jest tzw. utrzymanie systemu. Każdy system musi być gdzieś fizycznie umiejscowiony – na serwerze lokalnym (fizycznie stojącym w twojej firmie) lub w chmurze (w zabezpieczonej sieci).

Również same serwery potrzebują utrzymania, zarówno od strony sprzętowej, jak i systemu operacyjnego oraz oprogramowania serwerowego. Do kosztów utrzymania trzeba wliczyć prąd, opiekę nad serwerami, koszty licencji bazy danych. 

Wg Microsoft, największe koszty takiego utrzymania generują infrastruktura serwerowa (czyli utrzymanie sprzętu i serwerowni) oraz koszt zatrudnienia pracowników do obsługi. Możesz zlecić utrzymanie systemu na serwerach lokalnych firmie zewnętrznej. Wówczas jesteś zazwyczaj zabezpieczony SLA (Umowa o Gwarantowanym Poziomie Świadczenia Usług). SLA zapewnia ciągłość pracy systemu oraz zobowiązuje firmę, która utrzymuje, do reakcji na błędy w określonym czasie. 

Dlatego bardziej korzystnym rozwiązaniem jest umiejscowienie systemu w chmurze. Utrzymanie rozwiązań chmurowych jest nie tylko znacznie tańsze i wygodniejsze (brak konieczności posiadania własnej infrastruktury serwerowej). Zyskuje się również bezawaryjność na poziomie około 99% (nasze aplikacje działają bezawaryjnie przez 99,90% czasu; miesięcznie łączny przestój w działaniu aplikacji nie przekraczający 4 godzin). Taki poziom niezawodności nie jest możliwy do osiągnięcia przy utrzymaniu systemu na lokalnych serwerach bez inwestowania ogromnych pieniędzy.

Model SaaS vs model dożywotniej licencji - porównanie

Model SaaS

 • Ponosisz podstawowy koszt wdrożenia systemu.
 • Ponosisz miesięczną opłatę za dostęp do systemu. W tym koszcie zawierają się już:
  •  bieżąca aktualizacja i wsparcie techniczne 
  • utrzymanie systemu w chmurze (zazwyczaj).
 • W przypadku wyboru rozwiązania w chmurze otrzymujesz wysokie SLA (wyższe niż na serwerze).

Model licencyjny

 • Ponosisz podstawowy koszt wdrożenia systemu.
 • Ponosisz dodatkowy regularny koszt utrzymania systemu na serwerze lub w chmurze. 
 • Opcjonalnie: ponosisz dodatkowy koszt 15%-20% – w którym zawiera się aktualizacja systemu i wsparcie techniczne.
 • Zazwyczaj nie masz SLA.

Dożywotnia licencja vs Software as a Service - tabela porównawcza

SaaS Dożywotnia licencja
Koszt wdrożenia systemu Tak Tak
Opłata za korzystanie z systemu Miesięczna Jednorazowa
Aktualizacja systemu W cenie Dodatkowo płatna
Wsparcie techniczne W cenie Dodatkowo płatne
Koszt utrzymania systemu W cenie Tak
SLA Tak Zazwyczaj nie

Podsumowując, paradoksalnie zakup dożywotniej licencji może wyjść gorzej i drożej niż comiesięczna opłata w modelu SaaS. 

Jednorazowy zakup oprogramowania nie zwalnia cię z dodatkowych opłat – za utrzymanie systemu oraz ewentualne wsparcie. Te koszty są już natomiast uwzględnione w abonamencie w modelu SaaS.

Planujesz zakup systemu IT dla swojej firmy?

Czytaj podobny artykuł

Czytaj podobne artykuły