JMB Lab

Nadmiar przestrzeni w magazynie

Jak system WMS pomaga rozliczać dobopalety?

Przestrzeń magazynowa od zawsze odgrywała kluczową rolę dla firm z sektora produkcyjno-handlowego. Wystarczy spojrzeć, jak wiele nowych magazynów pojawia się rocznie w całej Europie, żeby zdać sobie sprawę ze skali potrzeb. Aktualna sytuacja geopolityczna, która doprowadziła do zakłóceń w przepływie towarów, sprawiła, że miejsce w magazynie jest cenniejsze niż kiedykolwiek. Brak odpowiedniej ilości miejsca może spowolnić, a nawet całkowicie zablokować rozwój firmy. 

Jednak nie tylko niedobór miejsca jest problemem. Nadmiar przestrzeni także nie jest pożądaną sytuacją. Posiadanie niezagospodarowanej przestrzeni wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów utrzymania. W takiej sytuacji warto rozważyć podnajem przestrzeni magazynowej.

Nadmiar przestrzeni magazynowej – optymalizacja miejsca

Zanim podejmie się decyzję o podnajmie miejsca w magazynie, na początku warto upewnić się, że strategia firmy nie zakłada konieczności posiadania większej przestrzeni magazynowej. Wiele firm z roku na rok skaluje swoje działania i sukcesywnie zwiększa możliwości produkcyjnie. W efekcie potrzebuje większej powierzchni magazynowej. Wówczas podnajem przestrzeni może okazać się złą decyzją. 

Natomiast jeśli tak nie jest lub jeśli nadmiar przestrzeni magazynowej nadal jest zbyt duży (nawet przy założeniu wzrostu firmy) kolejnym krokiem jest optymalizacja miejsca w magazynie

Optymalizacja polega na racjonalnym zagospodarowaniu dostępnego miejsca w sposób, który pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, ułatwia składowanie oraz przechowywanie towarów. Można to osiągnąć poprzez stosowanie różnych technik i rozwiązań, takich jak:

 1. Odpowiednie grupowanie towarów, co ułatwia składowanie i późniejsze operacje magazynowe (np. wydanie, identyfikację towarów).
 2. Składowanie towarów w regałach lub na paletach, aby zaoszczędzić miejsce na podłodze i umożliwić łatwy dostęp do towarów.
 3. Wdrożenie elementów magazynu wysokiego składowania (rozważenie rozwoju magazynu w górę, nie w bok). 
 4. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak roboty magazynowe lub regały wjezdne, które wspierają oszczędzanie miejsca w magazynie.

Kiedy przeprowadzimy analizę strategii rozwoju firmy i zoptymalizujemy przestrzeń, możemy pomyśleć o podnajmie miejsca.

Podnajem przestrzeni magazynowej to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – rosnące koszty utrzymania budynku zniechęcają wiele osób do budowy czy zakupu własnych magazynów. Dla osoby, która posiada miejsce do wynajęcia, to sposób na ograniczenie coraz wyższych kosztów.

Zarządzanie przestrzenią magazynową - system WMS

Do zarządzania przestrzenią magazynową można wykorzystać system WMS. 

W jaki sposób?

1. System WMS pozwala tak rozplanować przestrzeń w magazynie, żeby procesy magazynowe były jak najbardziej efektywne. W systemie można śledzić czas poszczególnych procesów i na tej podstawie wprowadzić ulepszenia w rozmieszczeniu produktów (np. w celu optymalizowania ścieżek kompletacji towaru).

2. Dzięki rzetelnym danym system WMS pozwala przewidzieć, jakie zapotrzebowanie na miejsce w magazynie będzie konieczne, żeby zapewnić firmie optymalne warunki do bieżącej pracy i rozwoju.

3. System WMS pomaga rozliczać dobopalety. Dobopalety to specjalna jednostka, przy pomocy której rozlicza się wynajem przestrzeni magazynowej. System WMS, dzięki odpowiedniemu modułowi, pozwala rozliczać wynajmujących przestrzeń magazynową z dokładnością co do minuty. Automatyzacja tego procesu sprawia, że zarządzanie miejscem w magazynie jest możliwe bez większego zaangażowania ze strony pracowników magazynu. Jest szczególnie przydatna, kiedy wynajmuje się przestrzeń wielu różnym podmiotom. 

Poznaj system WMS, który pomaga optymalizować przestrzeń magazynową

System WMS do sprawnego zarządzania magazynem

KONTAKT

Chcesz wiedzieć, jak system WMS pomoże Ci zarządzać nadmiarem przestrzeni w magazynie? Umów się na bezpłatną rozmowę


  (*Wymagane) Klikając przycisk 'Wyślij', akceptujesz naszą Politykę Prywatności oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu przedstawienia oferty, których administratorem jest firma JMB Lab Sp. z o.o.

  Marcin Gołębiowski
  Marcin Gołębiowski
  Analityk projektowy