JMB Lab

Jakie korzyści branży TSL przynosi system WMS?

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie firmę z branży TSL, która w codziennej pracy nie korzysta z systemów IT. Jest branżą trudną do zarządzania, a przy tym jedną z najważniejszych w całym łańcuchu dostaw. Mając na uwadze przewidywania na 2023 rok, które jako poważne zagrożenie w kolejnych kilku miesiącach wskazują właśnie przerwany łańcuch dostaw, warto pomyśleć o oprogramowaniu, które w pełni wykorzysta potencjał firmy i pomoże utrzymać stabilność.Jednym z systemów IT, które wspiera branżę transportu, spedycji i logistyki, jest system do zarządzania magazynem – WMS.

Zarządzanie magazynem w branży TSL

Magazyn jest sercem firm z branży TSL. To w nim zachodzą najważniejsze operacje, to od jego efektywności bardzo często zależy sukces całego przedsiębiorstwa. 

Największe wyzwania dotyczące zarządzania magazynem w sektorze transportu, spedycji i logistyki to:

  • Zarządzanie zasobami: firmy mierzą się z utrzymanie odpowiedniego poziomy zapasów. Niepożądaną sytuacją jest zarówno niedobór materiałów i produktów (brak możliwości dostarczenia surowców do partnera z kolejnego etapu łańcucha dostaw lub finalnego produktu do klienta), jak i ich nadmiar (koszty przechowywania nadwyżek, środki„zamrożone” w towarze, utrata cennego miejsca magazynowego). 
  • Dokładność zamówień: błędy w wydawaniu towaru to jeden z poważniejszych problemów, który bezpośrednio przekłada się na zadowolenie klientów oraz może mieć wpływ na opóźnienia w całym łańcuchu dostaw. Niewłaściwe wydanie towaru wynika najczęściej z ręcznych procesów.  
  • Terminowa realizacja zamówień: to kluczowe zadanie firm z sektora transportu, spedycji i logistyki. Jest to o tyle ważne, że nawet niewielkie przesunięcia terminów mogą mieć wpływ na późniejsze procesy w łańcuchu dostaw (m.in. konieczność nowego zaplanowania produkcji, a co za tym idzie – na ostateczny termin realizacji). 
  • Ograniczenia powierzchni magazynowej: ograniczona powierzchnia magazynowa obniża możliwości firmy w zakresie przechowywania towarów. Nieodpowiednie systemy magazynowe mogą ograniczyć zdolność firmy do zaspokojenia popytu lub efektywnego przechowywania i zarządzania zapasami.
  • Efektywność pracy magazynu: procesy w magazynie w branży TSL zachodzą właściwie nieustannie – przyjęcia, wydania, przeładunki, załadunki. Dlatego tak istotna jest efektywność i działanie według ściśle określonych procedur które często ulegają zmianom. 
  • Niedobór pracowników: większość branż, w tym transportowa, spedycyjna oraz logistyczna, mierzy się z problemem wynikającym z braku pracowników. Co za tym idzie, utrzymanie wykwalifikowanych pracowników, może mieć wpływ na efektywność magazynu.

Jak w zarządzaniu magazynem w branży TSL pomaga WMS?

  • Ułatwia zarządzanie zasobami: system WMS pomaga kontrolować stany magazynowe, dzięki zastosowaniu  mobilnych skanerów. System umożliwia podgląd aktualnych zasobów magazynu oraz ułatwia zarządzanie wszystkimi operacjami na towarze, takimi jak przyjęcia, przesunięcia i wydania. Dzięki temu procesy związane z zasobami magazynowymi są uporządkowane i efektywne, a błędy zredukowane do minimum. Dodatkowo WMS może wspierać ruch towaru zgodnie ze standardem FIFO, FEFO lub innym, który obowiązuje w danym magazynie. 
  • Poprawia wydajność: system WMS automatyzuje powtarzalne czynności, co znacznie przyspiesza operacje magazynowe – przyjęcia, wydania, identyfikację towaru, inwentaryzację, uzupełnianie i przesyłanie dokumentów oraz raportów. 
  • Zwiększa dokładność: dzięki wykorzystaniu mobilnych terminali, system zmniejsza ryzyko występowania błędów ludzkich. Umożliwia także automatyczną, podwójną weryfikację operacji, co – ze względu na brak czasu w przypadku codziennej pracy bez systemu IT – nie byłoby możliwe.
  • Umożliwia śledzenie produktu: WMS umożliwia śledzenie produktu w całym łańcuchu dostaw dzięki funkcji traceability. To jest szczególnie ważne w branży TSL. Jeśli wystąpią wady produktów lub nieprzewidziane sytuacje w którymkolwiek z etapów łańcucha dostaw, to właśnie dzięki funkcji śledzenia i identyfikacji towaru można szybko namierzyć konkretny produkt lub całą partię i wprowadzić działania naprawcze. 
  • Obniża koszty: automatyzując procesy ręczne i zmniejszając ryzyko wystąpienia  błędów, system WMS może pomóc firmom w obniżeniu kosztów operacyjnych, tych związanych z reklamacjami. Dzięki zwiększeniu efektywności pracy magazynu oraz kontroli stanów magazynowych, może poprawić wynik finansowy firmy.
  • Zwiększa elastyczność: system może być dopasowany do indywidualnych potrzeb firm z branży TSL. W przypadku strategicznych zmian, takich jak zwiększenie produkcji, rozbudowa powierzchni magazynowej, czy zmiany w profilu działalności, funkcje WMS można do nich łatwo dostosować. 
  • Wspiera w przypadku braku pracowników: dzięki automatyzacji powtarzalnych czynności, z systemem WMS do wykonania tych samych czynności potrzeba mniejszej liczby pracowników. Ponadto system jest tak przejrzysty i wygodny w działaniu, że nowej osoba potrzebuje tylko około 30 minut, żeby poznać jego działanie. To jest niezwykle cenne zwłaszcza, kiedy firma szuka oszczędności oraz w sytuacji dużej rotacji pracowników na rynku.

System WMS w branży TSL to narzędzie, które znacznie poprawia efektywność pracy firmy. Zmniejsza liczbę błędów i skraca czas operacji, co pozytywnie przekłada się na kolejne etapy łańcucha dostaw, a w efekcie na zadowolenie klienta końcowego.

KONTAKT

Chcesz dowiedzieć się więcej? Umów się na bezpłatną rozmowę


    (*Wymagane) Klikając przycisk 'Wyślij', akceptujesz naszą Politykę Prywatności oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu przedstawienia oferty, których administratorem jest firma JMB Lab Sp. z o.o.

    Marcin Gołębiowski
    Marcin Gołębiowski
    Analityk projektowy