JMB Lab

Czym jest transformacja cyfrowa?

Jak transformacja cyfrowa może Ci pomóc w rozwoju biznesu?

JMB Lab - systemy informatyczne
Spis treści
    Add a header to begin generating the table of contents
    Czym jest transformacja cyfrowa?

    Na czym polega transformacja cyfrowa? Definicja cyfrowej transformacji

    Transformacja cyfrowa (z ang. digital transformation) to, w szerokim pojęciu, zmiana na każdym etapie działalności przedsiębiorstwa. Nie dotyczy, jak czasem się to błędnie określa, wyłącznie systemów informatycznych. Pojęcie transformacji cyfrowej może być łączone z konceptem Przemysłu 4.0, czyli tzw. Czwartej Rewolucji Przemysłowej, opierającej się o rozwój technologii, innowacje i integracji systemów.
    Rozwój i integracja technologii są ważną częścią procesu transformacji, ale sam proces obejmuje więcej aspektów – między innymi zmianę w modelu zarządzania, automatyzację procesów, podnoszenie efektywność organizacji czy nawet zmiany w oferowanych produktach lub usługach.
    Dzięki transformacji cyfrowej możesz m.in.:
     
    1) Lepiej przetwarzać nawet duże ilości danych (big data) i wykorzystywać je do usprawnień na każdym poziomie funkcjonowania firmy.
     
    2) Usprawniać procesy biznesowe i podejmować lepsze decyzje biznesowe dzięki odpowiednio zebranym, wiarygodnym danym.
     
    3) Znacznie poprawić obsługi klienta poprzez zapewnienie lepszych doświadczeń we współpracy z firmą oraz oferowanymi przez nią usługami bądź produktami.

    Transformacja cyfrowa, cyfryzacja, digitalizacja – co je różni?

    Transformacja cyfrowa, cyfryzacja i digitalizacja nierzadko są używane zamiennie. Tymczasem w rzeczywistości to trzy różne pojęcia.

    Digitalizacja

    zmiana z papierowego w cyfrowe (np. w przypadku dokumentów – formularze, dotychczas wyłącznie papierowe, obecnie można używać w wersji cyfrowej).

    Cyfryzacja

    to wdrażanie technologii do firmy; usprawnianie i przyspieszanie procesów dzięki systemom informatycznym.

    Transformacja cyfrowa

    to kompleksowa zmiana obejmująca nie tylko cyfryzację, ale też zmianę w modelu biznesowym, strukturze firmy oraz produktach i usługach przy pomocy narzędzi IT.

    Pojęcie transformacji cyfrowej najłatwiej wyjaśnić na podstawie jej 3 głównych składników:

    1. Cyfryzacja i integracja pionowych i poziomych procesów
    • pionowe procesy dotyczą operacji wewnątrz firmy, np. wdrożenie systemów do przepływu informacji w czasie rzeczywistym między działami, od sprzedaży, przez logistykę, zakupy, aż po produkcję;
    • poziome procesy obejmują współpracę z zewnętrznymi partnerami, np. wdrożenie systemów wspierających procesy logistyczne od dostawców, czy współpracy z sieciami handlowymi bądź klientami końcowym.

    2. Cyfryzacja produktów i usług – produkty i usługi oferowane przez firmę stają się całkowicie lub częściowo cyfrowe (np. poprzez dodanie elektronicznych czujników). To pomaga zbierać bardziej szczegółowe, wiarygodne dane, co przekłada się na możliwość lepszego dopasowania danego produktu lub usługi do potrzeb klientów.

    3. Cyfrowe modele biznesowe i dostęp użytkowników – zmiana lub rozszerzenie działania firmy w taki sposób, żeby mogła opierać się na nowoczesnych technologiach. Wiąże się to również z ułatwieniem dostępu do produktów lub usług, np. poprzez wdrożenie systemów do obsługi dla klientów i partnerów. 

    Jak wygląda proces transformacji cyfrowej biznesu?

    Proces transformacji cyfrowej można podzielić na dwa główne etapy: część analityczną i część wdrożeniową.

    Część analityczna obejmuje:

    Analizę strategiczną

    podczas której zbierane są informacje o problemach, z którymi mierzy się firma i celach, które chce osiągnąć.

    1
    Audyt pod kątem transformacji cyfrowej

    analiza pogłębiona między innymi o ocenę zasobów firmy, zobrazowanie procesów, które w niej zachodzą, ocenę dojrzałości cyfrowej, identyfikację obszarów w firmie z potencjałem do transformacji.

    2
    Strategię transformacji

    droga dojścia do celu. Odpowiedź na takie pytania, jak:

    • Jak ulepszyć procesy i wesprzeć je technologią?
    • Jak ułatwić klientom dostęp do produktów i usług?
    • Jak zbudować lojalności klientów i zwiększyć ich retencję?
    • Jak zmienić model biznesowy, żeby stworzyć nowe metody dotarcia na rynek?
    • Jak zautomatyzować powtarzalne prace?
    3
    Określenie priorytetowych działań

    szczegółowy harmonogram całej transformacji cyfrowej z położeniem nacisku na te zmiany, które w pierwszej kolejności przyniosą firmie największe korzyści.

    4
    Dobór zasobów

    wybranie narzędzi IT, które będą niezbędne w transformacji oraz budżetu, jaki trzeba na to przeznaczyć.

    5

    Część wdrożeniowa to:

    Implementacja zaplanowanych działań
    wcielenie w życie przygotowanej wcześniej strategii (np. zaprojektowanie odpowiedniego oprogramowania na indywidualne zamówienie).
    1
    Opieka po wdrożeniu.
    2
    1. Audyt stanu firmy pod kątem cyfryzacji pomaga zidentyfikować problemy i potencjał do usprawnień – dzięki temu zyskujesz wiedzę z niezależnego źródła i świeżą perspektywę (której może brakować obecnym, zwłaszcza wieloletnim, pracownikom).  
    2. Otrzymujesz wiarygodne dane, dzięki którym możesz podejmować lepsze decyzje biznesowe lub całkowicie zmienić model, w jakim funkcjonuje twoja firma.
    3. Zwiększasz swoją przewagę konkurencyjną – dzięki dostosowaniu modelu biznesowego, usług i produktów, poprawie jakości doświadczeń klienta, ulepszeniu procesów w firmie, poprawie współpracy z dostawcami, partnerami, usprawnieniu komunikacji między pracownikami.
    4. Zwiększasz swoją wydajność i obniżasz koszty prowadzenia firmy - możesz robić lepiej, szybciej i więcej.
    5. Poprawiasz jakość pracy pracowników.
    6. Zmieniasz swój przemysł na zrównoważony. Zmiany modelu biznesowego oraz wykorzystanie dostępnych technologii często mogą ograniczyć negatywny wpływ na środowisko (patrz przykład poniżej).

    Dobrym przykładem pozytywnych zmian, jakie niesie za sobą transformacja cyfrowa, jest zmiana w branży pocztowej. W tym przypadku transformacja objęła już cały sektor. 

     

    Jeszcze kilka lat temu nadawanie i odbieranie paczek wiązało się z przytłaczającym ogromem papierów i formularzy, które trzeba było uzupełnić. Dokumenty przechodziły z rąk do rąk, a proces obsługi przesyłek był żmudny i wyczerpujący zarówno dla klientów, jak i dla firm pocztowych. Wszystko zmieniło się z momentem rozwoju technologii. Pojawiły się nowe rozwiązania, które ułatwiły dotychczas żmudne procesy.

     

    Zamiast papierowych dokumentów wprowadzono elektroniczne rozwiązania, takie jak drukowanie cyfrowych etykiet z kodami QR. Kurierzy skanują paczki przy pomocy przenośnych terminali, co – dzięki automatycznemu uzupełnianiu danych - znacząco przyspiesza proces dostarczania przesyłki.

     

    Klienci mają możliwość śledzenia statusu swojej przesyłki. Mają dostęp do aktualizowanych w czasie rzeczywistym informacji o tym, na jakim etapie jest paczka oraz kiedy i gdzie będzie dostępna do odebrania.

     

    Pojawiły się paczkomaty, które całkowicie zrewolucjonizowały branżę pocztową. Nie zastąpiły kurierów, ale ułatwiły ich pracę. Dzięki paczkomatom kurierzy coraz rzadziej muszą krążyć od mieszkania do mieszkania. Zamiast tego dostarczają wiele przesyłek pod jeden adres. To ma pozytywny wpływ na wydajność firm kurierskich, na zadowolenie klientów oraz na środowisko.

    Poznaj proces transformacji cyfrowej