podczas której zbierane są informacje o problemach, z którymi mierzy się firma i celach, które chce osiągnąć.
Transformacja cyfrowa, cyfryzacja i digitalizacja nierzadko są używane zamiennie. Tymczasem w rzeczywistości to trzy różne pojęcia.
zmiana z papierowego w cyfrowe (np. w przypadku dokumentów – formularze, dotychczas wyłącznie papierowe, obecnie można używać w wersji cyfrowej).
to wdrażanie technologii do firmy; usprawnianie i przyspieszanie procesów dzięki systemom informatycznym.
to kompleksowa zmiana obejmująca nie tylko cyfryzację, ale też zmianę w modelu biznesowym, strukturze firmy oraz produktach i usługach przy pomocy narzędzi IT.
Proces transformacji cyfrowej można podzielić na dwa główne etapy: część analityczną i część wdrożeniową.
Część analityczna obejmuje:
podczas której zbierane są informacje o problemach, z którymi mierzy się firma i celach, które chce osiągnąć.
analiza pogłębiona między innymi o ocenę zasobów firmy, zobrazowanie procesów, które w niej zachodzą, ocenę dojrzałości cyfrowej, identyfikację obszarów w firmie z potencjałem do transformacji.
droga dojścia do celu. Odpowiedź na takie pytania, jak:
szczegółowy harmonogram całej transformacji cyfrowej z położeniem nacisku na te zmiany, które w pierwszej kolejności przyniosą firmie największe korzyści.
wybranie narzędzi IT, które będą niezbędne w transformacji oraz budżetu, jaki trzeba na to przeznaczyć.
Część wdrożeniowa to:
Dobrym przykładem pozytywnych zmian, jakie niesie za sobą transformacja cyfrowa, jest zmiana w branży pocztowej. W tym przypadku transformacja objęła już cały sektor.
Jeszcze kilka lat temu nadawanie i odbieranie paczek wiązało się z przytłaczającym ogromem papierów i formularzy, które trzeba było uzupełnić. Dokumenty przechodziły z rąk do rąk, a proces obsługi przesyłek był żmudny i wyczerpujący zarówno dla klientów, jak i dla firm pocztowych. Wszystko zmieniło się z momentem rozwoju technologii. Pojawiły się nowe rozwiązania, które ułatwiły dotychczas żmudne procesy.
Zamiast papierowych dokumentów wprowadzono elektroniczne rozwiązania, takie jak drukowanie cyfrowych etykiet z kodami QR. Kurierzy skanują paczki przy pomocy przenośnych terminali, co – dzięki automatycznemu uzupełnianiu danych - znacząco przyspiesza proces dostarczania przesyłki.
Klienci mają możliwość śledzenia statusu swojej przesyłki. Mają dostęp do aktualizowanych w czasie rzeczywistym informacji o tym, na jakim etapie jest paczka oraz kiedy i gdzie będzie dostępna do odebrania.
Pojawiły się paczkomaty, które całkowicie zrewolucjonizowały branżę pocztową. Nie zastąpiły kurierów, ale ułatwiły ich pracę. Dzięki paczkomatom kurierzy coraz rzadziej muszą krążyć od mieszkania do mieszkania. Zamiast tego dostarczają wiele przesyłek pod jeden adres. To ma pozytywny wpływ na wydajność firm kurierskich, na zadowolenie klientów oraz na środowisko.