Jak powiedział kiedyś dyrektor generalny GE, Jack Welsch: „Każda firma, nowa czy stara, która nie dostrzega nowej technologii internetowej w swoim życiu biznesowym – dosłownie – jak oddychania, może się w krótkim czasie udusić”.
Jesteśmy naocznymi świadkami codziennych postępów technologicznych. Coś, co wczoraj było nowością, dzisiaj jest już nieaktualne. Od nas zależy, czy będziemy brać czynny udział w procesie zmian i adaptować się do nich, czy pozostaniemy biernymi obserwatorami.
W firmach, zwłaszcza działających stosunkowo długo na rynku, można spotkać się ze stwierdzeniami:
● Jeśli coś działa, nie warto tego zmieniać.
● Zawsze robiliśmy w ten sposób i działało, więc nie warto nic ulepszać, bo może być gorzej.
● Nowe oprogramowanie kosztuje mnóstwo pieniędzy.
● Nie mamy czasu na wdrażanie nowych rozwiązań.
To prawda, firma może działać w oparciu o stare procesy i systemy stworzone lata temu. Pytanie – jak długo? I ile na tym traci?
Do najpoważniejszych zagrożeń należą:
Procesy w firmie idą z duchem czasu, a technologia nie. To powoduje znacznie mniejszą efektywność firmy i niewydajność samych procesów.
Brak aktualizacji i opieki serwisowej może sprawić, że system w pewnym momencie odmówi posłuszeństwa.
Brak możliwości rozwoju firmy, jeśli chciałoby się krok po kroku automatyzować poszczególne działy firmy innymi systemami.
Utrudniona komunikacja czy złe doświadczenia klientów z korzystania z naszego systemu mogą przełożyć się negatywnie na współpracę.
Jeśli inne firmy działające w podobnych obszarach mają lepsze systemy – mogą działać znacznie lepiej i sprawniej.
Jeśli masz wątpliwości, czy wymienić w firmie system IT, prawdopodobnie powinieneś to zrobić. Pamiętaj, że system IT powinien ułatwiać codzienną pracę i pozwalać firmie piąć się w górę. Budować przewagę konkurencyjną, pomagać utrzymać relacje z klientami, przyspieszać procesy – od produkcji, aż po obsługę klienta.
Jeśli jest wolny, trudny w obsłudze lub nieefektywny, mocno hamuje wzrost firmy.
Nie musisz sam podejmować decyzji o wymianie systemu. Poradź się specjalisty, który wskaże Ci najbardziej właściwą drogę.
Skonsultuj się bezpłatnie.