Brak kontroli nad stanami magazynowymi może być dla firmy katastrofalny w skutkach. Niewiedza o tym, ile sztuk surowca lub gotowego produktu znajduje się w magazynie generuje niedobory lub nadwyżki w zamówieniach i produkcji. A to w obu przypadkach prowadzi do strat finansowych i opóźnień w dostawach do klientów. Tę sytuację może poprawić częsta inwentaryzacja, ale co w sytuacji, kiedy ona również nie działa tak, jak powinna?
Właśnie z takimi problemami mierzyła się firma z branży spożywczej, której – dzięki wdrożeniu odpowiednich usprawnień – udało się dwukrotnie obniżyć czas inwentaryzacji oraz wyeliminować błędy wynikające z niewłaściwych stanów magazynowych.
Analiza pracy magazynu wykazała, że u źródeł problemów leżało kilka procesów:
W magazynie brakowało jednolitego oznakowania produktów, półek i regałów. W dodatku nie istniał żaden system rejestracji zmiany miejsca. W sytuacji, kiedy ktoś odkładał towar na inną półkę, niż powinien, nie było możliwości łatwej identyfikacji towaru. W takiej sytuacji towar był często uznawany za zaginiony lub nieistniejący, co wymuszało kolejną produkcję lub zamówienie surowca u dostawcy.
Kiedy rezerwacje towarów odbywają się przy pomocy Excela i maili, łatwo o pomyłkę. W firmie z branży spożywczej surowce często były podbierane pod inne, pilniejsze zlecenia. Zdarzało się, że informacja o tym nie była nigdzie odnotowana. To powodowało, że konieczne było szybkie produkowanie nowego produktu lub zamawiania kolejnej partii surowca (nierzadko w ilościach hurtowych niezbędnych do osiągnięcia minimum zamówienia u dostawcy). W obu przypadkach generowało to dodatkowe koszty i opóźnienia realizacji zlecenia.
Problem błędnych stanów magazynowych w dużej mierze wynikał również z problemów w procesie wydawania towaru ⭧.
Podobnie jak przy przyjęciu – tu również brakowało ściśle określonych procedur.
W tym procesie błędy wynikały głównie z:
Problem ze stanami magazynowymi może być łatwo rozwiązany przy pomocy częstszych inwentaryzacji. To jednak jest nie tylko uciążliwe dla pracowników, ale też czasochłonne i kosztowne z perspektywy prowadzenia firmy.
Zwłaszcza, kiedy sam proces inwentaryzacji nie działa tak jak powinien. Przyczyny, które za tym stoją, są takie same, jak w przypadku błędów w stanach magazynowych:
Problem z brakiem kontroli nad stanami magazynowymi w firmie z branży spożywczej został rozwiązany w kilku krokach:
Dzięki zastosowaniu terminali mobilnych, procesy przyjęcia, przesunięć, rezerwacji oraz wydań towaru, odbywają się błyskawicznie - za pomocą skanowania kodów QR i kreskowych. W ten sposób informacje o produktach i ich lokalizacji w magazynie są automatycznie zapisywane i aktualizowane w systemie WMS. Dzięki temu stan magazynowy nie opiera się na danych uzupełnionych ręcznie (w których łatwo o pomyłkę), ale na danych zgodnych ze stanem rzeczywistym.
System WMS automatyzuje proces rezerwacji towaru, przypisując go do konkretnego zamówienia. Każda zmiana surowca (jego rodzaju, ilości, wagi), jest automatycznie odnotowywana.
Stany magazynowe widoczne w systemie są automatycznie aktualizowane z każdą operacją, którą magazynierzy wykonują w magazynie.
System WMS umożliwia przewidywanie zapotrzebowania na dany surowiec. Dzięki systemowi alertów przypomina o konieczności zamówienia materiałów.
Odpowiednie poukładanie magazynu, jednolite oznakowanie i zastosowanie systemu WMS połączonego z mobilnymi skanerami w firmie z branży spożywczej pomogło skrócić inwentaryzację z 4 do 2 dni.
KONTAKT
Chcesz wycenić system dla swojej firmy? Napisz do nas