Od kilku lat branża producentów diet pudełkowych przeżywa rozkwit. Współczesny styl życia sprawia, że ludzie poszukują wygodnych, szybkich rozwiązań. Zwłaszcza takich, które pomogą zaoszczędzić czas. Na rozwój tej branży miała również wpływ pandemia, podczas której ludzie chętniej zamawiali posiłki na wynos.
Dla firm cateringowych zainteresowanie tego rodzaju usługą ma zarówno plusy, jak i minusy. Plusem jest duża liczba klientów korzystających z usług. Minusem ogromna konkurencja, a co za tym idzie – rosnące oczekiwania klientów oraz konieczność większej elastyczności. Ta elastyczność w połączeniu ze specyfiką samego produktu, czyli krótkiej przydatność produktów spożywczych oraz możliwości dużej personalizacji zamówienia (np. pod kątem kaloryczności, rodzaju diety, czy eliminacji z diety konkretnych składników) sprawia, że zarządzanie produkcją i dystrybucją cateringów to ogromne wyzwanie.
Firmy, które zajmują się dietą pudełkową, powinny zwrócić uwagę na procesy, które mają swoje odzwierciedlenie w jakości świadczonych usług. Są to m.in: obsługa klienta, jakość i świeżość produktów, stosunek jakości do ceny, punktualność dostawy, czy rzetelność (przejawianej m.in. przez brak chaosu i pomyłek w dostawach).
Według badania z 2020 roku klienci cateringów dietetycznych najczęściej zwracają uwagę na różnorodność menu (83%), elastyczność godzin dostaw (76%) oraz cenę (73%).
Kiedy firma rośnie, najtrudniej poradzić sobie z logistyką, zwłaszcza z zarządzaniem różnymi dietami dla różnych klientów. Do najczęstszych problemów w tym przypadku należą:
To wpływa na zadowolenie klientów, znacząco podnosi koszty związane z obsługą reklamacji oraz obniża przychody utracone na rzecz konkurencji.
Tymczasem jest sposób na to, żeby wprowadzić ścisłą kontrolę nad tym ile i jakie pakiety są wydawane, od momentu pakowania, do momentu przekazania ich kierowcy. To zadanie spełnia system WMS.
Każda dieta otrzymuje swój unikatowy kod QR, dzięki czemu jest możliwe śledzenie jej przepływu w ramach procesu logistycznego i weryfikacja na każdym etapie, czy zamówienia są w prawidłowy sposób realizowane.
To łączy się bezpośrednio z funkcją traceability, która w branży spożywczej jest wymogiem prawnym. Traceability umożliwia natychmiastową weryfikację, w którym miejscu łańcucha dostaw dochodzi do problemu, dzięki czemu można szybko wdrożyć działania naprawcze.
Czytaj więcej: Traceability – śledzenie przepływu towaru
Ponadto system WMS dba o to, żeby produkty, z których są przygotowywane diety oraz same zestawy cateringowe były wydawane zgodnie z FIFO i FEFO. Dzięki temu minimalizuje się straty towaru (i, co się z tym wiąże, finansów) oraz zmniejsza się ryzyko dostarczenia do klienta nieświeżej diety.
Czytaj więcej: FIFO/FEFO – czym są i dlaczego warto je stosować?
Odpowiednie oznakowanie zamówień oraz natychmiastowe informacje w systemie WMS ułatwiają wyszukiwanie i identyfikację zamówienia konkretnego klienta, co eliminuje ryzyko błędnego dostarczenia diety.
KONTAKT
Chcesz poznać systemy wspierające producentów diet pudełkowych? Umów się na bezpłatną rozmowę