JMB Lab

Oprogramowanie dla cateringu dietetycznego:
jak system WMS wspiera producentów diet pudełkowych

Od kilku lat branża producentów diet pudełkowych przeżywa rozkwit. Współczesny styl życia sprawia, że ludzie poszukują wygodnych, szybkich rozwiązań. Zwłaszcza takich, które pomogą zaoszczędzić czas. Na rozwój tej branży miała również wpływ pandemia, podczas której ludzie chętniej zamawiali posiłki na wynos. 

Dla firm cateringowych zainteresowanie tego rodzaju usługą ma zarówno plusy, jak i minusy. Plusem jest duża liczba klientów korzystających z usług. Minusem ogromna konkurencja, a co za tym idzie – rosnące oczekiwania klientów oraz konieczność większej elastyczności. Ta elastyczność w połączeniu ze specyfiką samego produktu, czyli krótkiej przydatność produktów spożywczych oraz możliwości dużej personalizacji zamówienia (np. pod kątem kaloryczności, rodzaju diety, czy eliminacji z diety konkretnych składników) sprawia, że zarządzanie produkcją i dystrybucją cateringów to ogromne wyzwanie.

Jakie problemy dotykają producentów diet pudełkowych?

Firmy, które zajmują się dietą pudełkową, powinny zwrócić uwagę na procesy, które mają swoje odzwierciedlenie w jakości świadczonych usług. Są to m.in: obsługa klienta, jakość i świeżość produktów, stosunek jakości do ceny, punktualność dostawy, czy rzetelność (przejawianej m.in. przez brak chaosu i pomyłek w dostawach). 

Według badania z 2020 roku klienci cateringów dietetycznych najczęściej zwracają uwagę na różnorodność menu (83%), elastyczność godzin dostaw (76%) oraz cenę (73%).

Kiedy firma rośnie, najtrudniej poradzić sobie z logistyką, zwłaszcza z zarządzaniem różnymi dietami dla różnych klientów. Do najczęstszych problemów w tym przypadku należą: 

  • Brak kontroli wydawanych pakietów – zamówienia docierają błędne lub w ogóle nie docierają do klientów.
  • Brak kontroli nad datami dostarczania – w danym dniu dociera dieta z dnia poprzedniego.
  • Brak kontroli nad datami przydatności – diety dostarczane do klientów są nieświeże.
  • Obsługa klienta – informacje na temat dostaw i zamówień nie są aktualizowane i kompletne.

To wpływa na zadowolenie klientów, znacząco podnosi koszty związane z obsługą reklamacji oraz obniża przychody utracone na rzecz konkurencji.

Tymczasem jest sposób na to, żeby wprowadzić ścisłą kontrolę nad tym ile i jakie pakiety są wydawane, od momentu pakowania, do momentu przekazania ich kierowcy. To zadanie spełnia system WMS. 

Jak w praktyce wygląda wykorzystanie systemu WMS w firmach zajmujących się cateringiem dietetycznym?

Producenci diet pudełkowych (1)

Każda dieta otrzymuje swój unikatowy kod QR, dzięki czemu jest możliwe śledzenie jej przepływu w ramach procesu logistycznego i weryfikacja na każdym etapie, czy zamówienia są w prawidłowy sposób realizowane.

To łączy się bezpośrednio z funkcją traceability, która w branży spożywczej jest wymogiem prawnym. Traceability umożliwia natychmiastową weryfikację, w którym miejscu łańcucha dostaw dochodzi do problemu, dzięki czemu można szybko wdrożyć działania naprawcze.

Ponadto system WMS dba o to, żeby produkty, z których są przygotowywane diety oraz same zestawy cateringowe były wydawane zgodnie z FIFO i FEFO. Dzięki temu minimalizuje się straty towaru (i, co się z tym wiąże, finansów) oraz zmniejsza się ryzyko dostarczenia do klienta nieświeżej diety.

Odpowiednie oznakowanie zamówień oraz natychmiastowe informacje w systemie WMS ułatwiają wyszukiwanie i identyfikację zamówienia konkretnego klienta, co eliminuje ryzyko błędnego dostarczenia diety.

Jakie efekty może przynieść wdrożenie systemu WMS w branży cateringowej?

  • Zmniejszenie liczby niedostarczonych zamówień wynikających z pomyłek w wydaniu ich przez pakowalnię, magazyn oraz przekazania do kierowcy.
  • Wyeliminowanie przypadków dostarczenia niewłaściwego zamówienia, w tym także z niewłaściwego dnia.
  • Zmniejszenie liczby reklamacji i kosztów związanych z obsługą niewłaściwie dostarczonych zamówień.
  • Zwiększenie oceny firmy w Google Maps (widocznej w wyszukiwarce Google) i innych portalach. 
  • Obniżenie wskaźnika rezygnacji z usług.
  • Podwyższenie liczby powracających klientów.
  • Uzyskanie dostępu do danych pozwalających na dalsze usprawnianie procesów ustalenie miejsca powstania pomyłki, godziny oraz osoby odpowiedzialnej za nią.
  • Obniżenie kosztów i zmniejszenie liczby pomyłek związanych z przekazywanie zleceń do magazynów oraz kierowców.
  • Automatyzacja tworzenia dokumentów magazynowych.

Poznaj system WMS, który wspiera producentów diet pudełkowych

System WMS do sprawnego zarządzania magazynem

KONTAKT

Chcesz poznać systemy wspierające producentów diet pudełkowych? Umów się na bezpłatną rozmowę


    (*Wymagane) Klikając przycisk 'Wyślij', akceptujesz naszą Politykę Prywatności oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu przedstawienia oferty, których administratorem jest firma JMB Lab Sp. z o.o.

    Marcin Gołębiowski
    Marcin Gołębiowski
    Analityk projektowy