JMB Lab

Kompletacja zamówień z systemem WMS

kompletacja zamówień

Kompletacja zamówień to podstawowy proces w magazynie, polegający na zbieraniu produktów lub surowców, które mają zostać przekazane do wydania w ramach konkretnego zamówienia. Brzmi prosto, ale w sytuacji, kiedy w magazynie panuje chaos, brakuje odpowiednich oznaczeń i procedur, a zamówień wpływa kilkadziesiąt lub kilkaset dziennie – kompletacja znacznie się komplikuje.

Tymczasem poprawna i terminowa kompletacja może wpływać na zadowolenie klientów, zmniejszenie liczby reklamacji oraz utrzymanie reputacji firmy.

Problem z kompletacją zamówień

Problem z kompletacją w magazynie

Problem z kompletacją zamówienia był jedną z przyczyn strat finansowych w firmie z branży spożywczej.

Niewłaściwie poukładany proces powodował między innymi dużą liczbę reklamacji związanych z wydaniem nieodpowiedniego towaru, 
przesunięcia produkcyjne związane z koniecznością wytworzenia brakujących produktów,
opóźnienia w dostawie innych zamówień (kiedy ze względu na wcześniejsze błędne wydanie zabrakło towaru).

Otwieranie nowego magazynu: o czym warto pamiętać?

Otwieranie własnego magazynu

Decydujesz się na otworzenie własnego magazynu? Początki nigdy nie są łatwe. Z pewnością w trakcie tworzenia nowej jednostki podejmiesz decyzje, które z perspektywy czasu okażą się nie najlepsze. Możesz zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

10 systemów, które usprawniają pracę firm przemysłowych

10 rodzajów systemów, które usprawniają pracę firm przemysłowych

Skoro w XXI wieku korzystanie z rozwiązań IT jest tak powszechne, dlaczego nadal istnieje wiele firm produkcyjnych i handlowych, które ich nie wdraża, a przez to mierzy się z nieefektywnymi procesami – produkcyjnymi, magazynowymi, biznesowymi? Poznaj 10 najlepszych systemów dla branży przemysłowej.

Inwentaryzacja magazynu – jak usprawnić proces z WMS?

Inwentaryzacja w magazynie z WMS

Brak kontroli nad stanami magazynowymi może być dla firmy katastrofalny w skutkach. Niewiedza o tym, ile sztuk surowca lub gotowego produktu znajduje się w magazynie generuje niedobory lub nadwyżki w zamówieniach i produkcji. A to w obu przypadkach prowadzi do strat finansowych i opóźnień w dostawach do klientów.

System WMS: co to jest, jakie przynosi korzyści, ile kosztuje

System WMS - co to jest, ile kosztuje, ile trwa wdrożenie

System WMS (z ang. Warehouse Management System) to specjalny rodzaj oprogramowania, którego celem jest optymalizacja i automatyzacja pracy w magazynie. Pozwala w łatwy i kompleksowy sposób zarządzać procesami magazynowymi – od przyjęcia towaru, przez przepływ towarów, przygotowanie do wysyłki oraz wydania produktów.

Miejsca powstawania kosztów w magazynie

miejsce powstawania kosztów w magazynie

Niektórych kosztów związanych z prowadzeniem magazynu nie sposób uniknąć – można je natomiast zoptymalizować.
W badaniu przeprowadzonym na grupie 96 respondentów zapytaliśmy o to, który proces w magazynie najczęściej generuje koszty.

Wydanie towaru – jak usprawnić proces?

Wydanie towaru z magazynu

Wydanie towaru jest ostatnim krokiem przed transportem gotowych produktów do klienta. To złożony, wieloetapowy proces, w którym łatwo o pomyłki. Błędy w wydaniu towaru mogą skutkować reklamacjami oraz obniżeniem zaufania klientów, zwłaszcza, gdy zdarzają się nagminnie. Co za tym idzie, powodują spadek kondycji finansowej firmy i pogorszenie wizerunku na rynku.