Branża logistyczna doświadcza w ostatnim czasie poważnych turbulencji. Z jednej strony ciągle odczuwalne skutki pandemii, z drugiej – niepewna sytuacja na świecie, wysokie ceny paliwa, niestabilność rynku.
Zastanawiało nas, jakie zagrożenia branża logistyczna uważa za najgroźniejsze w tym momencie. 68 respondentów wskazało poniższe:
Można zautomatyzować procesy. To pozwala na budowanie stabilności i niezależności od zawirowań rynkowych. Minimalizujemy wówczas wpływ sytuacji geopolitycznej na działanie firmy (między innymi zależność od czynników ludzkich oraz braki kadrowe).
Odpowiednie narzędzia automatyzujące pracę pozwolą ułożyć procesy, które ułatwią kontakt z przewoźnikami lub zorganizują w odpowiedni sposób pracę magazynu. Umożliwią precyzyjne planowanie zasobów, żeby ograniczyć nadwyżki lub niedobory towarów i w ten sposób znacznie zmniejszyć straty finansowe firmy.
Automatyzacja w branży logistycznej polega na integracji 3 najważniejszych składowych: ludzi, maszyn i systemów IT.
Procesy, które można automatyzować w branży logistycznej to między innymi:
Aż 75% respondentów uważa, że automatyzacja i robotyzacja w magazynie w największym stopniu przyczyni się do rozwoju logistyki w najbliższych latach.
Branża logistyczna doświadcza w ostatnim czasie poważnych turbulencji. Z jednej strony ciągle odczuwalne skutki pandemii, z drugiej – niepewna sytuacja na świecie, wysokie ceny paliwa, niestabilność rynku.
Robotyzacja procesów logistycznych obejmuje 4 główne zadania:
Aż 63% respondentów planuje w najbliższych latach automatyzację i robotyzację procesów w magazynie.
Najważniejszymi zaletami systemów informatycznych są:
Najważniejsze systemy wspierające branżę logistyczną to:
System ERP pozwala kompleksowo zarządzać zasobami przedsiębiorstwa. Wspomaga zarówno działy logistyki, sprzedaży, technologiczne, zarządzanie jakością, finansowe, obsługi klienta czy marketingu. Od złożenia zamówienia przez klienta po płatność.
Systemy ERP wspierają między innymi zarządzanie:
System, który wspiera obustronną wymianę informacji między firmą a dostawcami. Pozwala na optymalizację cyklu dostaw i automatyzację procesów logistycznych.
Korzyści wynikające z wdrożenia SRM:
System umożliwia planowanie i optymalizację łańcucha dostaw oraz kontrolowanie przepływu produktów, informacji i usług. Pozwala między innymi na:
Sytuacja geopolityczna oraz pandemia zmieniły układ siły roboczej (na rynku brakuje pracowników). Robotyzacja i systemy IT zapewniają większą efektywność pracy. Zmniejszają zależność firmy od niepewnych czynników ludzkich.
W ostatnich latach nastąpiło rozdrobnienie kanałów sprzedaży. Klienci oczekują szybkiego, bezproblemowego dostarczenia towarów. Roboty i systemy IT znacznie przyspieszają procesy logistyczne.
Na ten aspekt również miała wpływ pandemia. Wzrastająca ilość przesyłek wymusza szybszą i sprawniejszą obsługę logistyczną.
Automatyzacja procesów w branży logistycznej pozwala firmie uzyskać i utrzymać stabilność w niepewnych czasach, poprzez:
W czasach największej od wielu lat niepewności rynkowej, kluczem do utrzymania się firmy może być automatyzacja. Po to, żeby zminimalizować wpływ czynników zewnętrznych na podstawowe procesy (np. niedobory kadrowe), ulepszyć planowanie i zarządzanie zasobami oraz optymalizować koszty.
Czytaj podobne artykuły