System WMS (z ang. Warehouse Management System) to specjalny rodzaj oprogramowania, którego celem jest optymalizacja i automatyzacja pracy w magazynie. Informatyczny system magazynowy WMS pozwala w łatwy i kompleksowy sposób zarządzać procesami magazynowymi – od przyjęcia towaru, przez przepływ towarów, przygotowanie do wysyłki oraz wydania produktów. Wdrożenie go w firmie pozwala na zwiększenie wydajności i efektywności codziennej pracy magazynu.
Czytaj więcej: Problemy w magazynie, które rozwiązuje WMS
Oprogramowanie magazynowe WMS ma na celu podniesienie efektywności wszystkich procesów w magazynie. Systemy magazynowe umożliwiają uzyskanie:
Do najważniejszych zalet WMS ⭧ należą:
Kalkulator zostanie wysłany na podany adres e-mail.
Funkcje systemów do zarządzania magazynem są w wielu przypadkach dopasowywane do tego, czego potrzebuje firma. Do podstawowych, najczęściej wykorzystywanych, należą:
Moduł obsługujący wszystkie procesy, które są związane z przyjmowanie towaru na stan, m.in.:
Lepsze planowanie i koordynacja dostaw oraz zleceń wysyłkowych.
Śledzenie lokalizacji konkretnego produktu lub partii towaru na każdym etapie łańcucha dostaw.
Oprogramowanie WMS sprawdzi się w większości firm posiadających magazyny, niezależnie od branży. Do przykładowych branż, w których sprawdzi się to narzędzie, należą:
Wykorzystywany do poprawy jakości procesów logistycznych, przyspieszenia transportu i w efekcie – wzrostu zadowolenia klientów.
Wiele firm przemysłowych stosuje program magazynowy do utrzymywania kontroli nad zapasami – zwłaszcza surowców oraz wyrobów gotowych.
W tej branży rozwiązania WMS umożliwiają sprawną realizację zamówień. Pomagają również monitorować dostępność produktów i status realizacji zamówienia.
Wiele firm produkcyjnych stosuje WMS do zarządzania magazynami surowców i półproduktów, aby zapewnić ciągłość i wysoką jakość produkcji.
Niektóre firmy z sektora usługowego, takie jak firmy kurierskie lub dostawcze, również stosują WMS do zarządzania magazynami i lepszego planowania dostaw.
W zależności od tego, jaki system wybierzesz, może być on umiejscowiony na lokalnym serwerze firmy lub w chmurze.
Co oznacza, że system znajduje się w chmurze? Nie musisz posiadać własnych serwerów, żeby móc go używać, wystarczy połączenie z internetem. Program jest dla ciebie dostępny przez cały czas z dowolnego miejsca, zarówno na urządzeniach desktopowych (komputerach), jak i na mobilnych.
Oprogramowanie magazynowe umożliwia korzystanie ze skanerów i terminali mobilnych z systemem Android, dzięki czemu:
Do najwygodniejszych urządzeń należą te kompaktowe, które ułatwiają codzienne korzystanie, jak poniższe rozwiązania marki NewLand.
Ze względu na mnogość dostępnych systemów na rynku, wybór odpowiedniego programu do zarządzania magazynem może być nie lada wyzwaniem. Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, wybierając oprogramowanie dla swojej firmy?
Wybór oprogramowania dla firmy zawsze powinien być poprzedzony analizą potrzeb i procesów.
Wdrożenie systemu WMS składa się z 4 podstawowych etapów:
To początkowy etap, podczas którego:
Krok obejmujący prace programistyczne. W ramach drugiego etapu, na podstawie makiet stworzonych w trakcie analizy przedwdrożeniowej, tworzy się lub dostosowuje poszczególne funkcje.
Integracja to połączenie nowego programu WMS z innymi systemami firmie, żeby mógł następować wzajemny przepływ danych.
Wdrożenie to sprawienie, żeby z oprogramowania można było korzystać w magazynie. Obejmuje między innymi:
To, ile będzie trwało wdrożenie WMS w firmie zależy w głównej mierze od tego, jaki system wybierzesz (gotowy pudełkowy czy system na zamówienie ⭧) oraz od skomplikowana procesów, które mają zostać zoptymalizowane.
Proces projektowania i wdrażania oprogramowania może zająć od kilku dni do wielu miesięcy. Wdrożenie dość prostego systemu WMS tworzonego na zamówienie powinno zająć około 3 – 5 miesięcy.
Ile trwają poszczególne etapy? (Realne przedziały czasowe mogą znacznie odbiegać od podanych szacunkowych jeśli procesy w magazynie będą bardziej złożone).
Analiza przedwdrożeniowa | zajmuje zazwyczaj od 2 do 6 tygodni |
Dostosowanie systemu | od kilku do kilkudziesięciu tygodni |
Integracja | od 2 do 8 dni (w przypadku integracji z popularnymi narzędziami i przy standardowych ustawieniach) lub od 2 do 8 tygodni (jeśli system ma być zintegrowany z rzadziej wykorzystywanymi programami lub posiada niestandardowe ustawienia) |
Wdrożenie WMS | od 7 do 14 dni roboczych |
Czytaj więcej: Ile trwa wdrożenie systemu WMS?
Podobnie jak w przypadku czasu wdrożenia, koszt w znacznej mierze zależy od tego, jaki rodzaj systemu wybierzesz (rozwiązanie pudełkowe lub oprogramowanie na zamówienie) oraz od tego, jak bardzo skomplikowane są procesy w magazynie.
Cena systemów WMS ⭧ tworzonych na zamówienie może się wahać między 80 a 700 tysięcy złotych.
Koszt można podzielić na 6 działań. Podane niżej przedziały cenowe mogą odbiegać od rzeczywistych kwot (wpływ mają na to procesy w magazynie, indywidualna sytuacja każdej firmy oraz różnice między stawkami różnych dostawców).
Koszt analizy przedwdrożeniowej | od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych |
Koszt dostosowania systemu | od kilku do kilkunastu tysięcy złotych (w przypadku rozwiązań pudełkowych z ograniczoną ilością funkcji) lub od 80 do 250 tysięcy złotych (w przypadku oprogramowania tworzonego na zamówienie) |
Koszt integracji | od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych |
Koszt wdrożenia | od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych |
Koszt abonamentu/ licencji | zazwyczaj między 100 a 300 zł za 1 stanowisko magazynowe |
Koszt sprzętu | cena indywidualna, w zależności od tego, jaki sprzęt i w jakiej ilości będzie potrzebny (np. skanery mobilne, drukarki, wagi, wózki, roboty) |
Czytaj więcej: Ile kosztuje system WMS?
KONTAKT